Webmaster Kime Denir?

Webmaster Kime Denir?
tarihinde eklendi, 213 kez okundu.

Webmaster, herhangi bir web sitesinin oluşturulması ve bu sürecin ardından ortaya çıkan problemlerin düzeltilmesiyle ilgili çalışma yapan kişidir. Ayrıca sitelerin geliştirilmesi sürecinde de etkin bir şekilde rol alırlar. Webmaster Kime Denir sorusuyla ilgili bu yanıtın verilmesinin ardından grafik, yazılım ve buna benzer departmanlarda da görev aldıklarını söyleyebiliriz.

Web sitelerinin içerik ve diğer organizasyonlarını oluşturmakla beraber yönetimini sağlayan ve sunucu ile teknik programlara yöntemlerini kullanan kişiler, webmaster tanımının genel özetidir. Günümüzdeki webmasterlar farklı görevler üstlenebilir. Küçük web sitelerinde bu sitelerle ilgili gerekli olan tüm teknolojileri kullanan bu kişiler ayrıca büyük şirketlerde HTML ile farklı deneyimler yaşayabilmektedir. Yani teknik anlamda bir webmasterın internet siteleri üzerindeki etkisi büyüktür.

Webmaster Ne İş Yapar?

Maddi bir kazanç sağlamadan gönüllü olarak yukarıda sıraladığımız işleri yapan kişilere webservant denir. Günümüzdeki webservant sayısı, webmaster sayısına oranla çok daha azdır. Bununla beraber Webmaster Ne İş Yapar sorusuyla ilgili olarak, web siteleri için gerekli olan tüm işlemleri gerçekleştirdiklerini söyleyebiliriz. Daha çok şirketlerde çalışan bu kişiler ayrıca Türkiye’de binlerce üyesi olan forum sitelerinde de ücretli hizmet vermektedir.

Web sitelerinin kodlanması ile ilgilenen webmasterlar bunun yanı sıra çeşitli programlama dillerini kullanmaktadırlar. Kendini yeteri kadar geliştirmiş olan bir webmaster, ciddi kazançlar elde edebilir. Zaten bu işi meslek olarak yapan yüzlerce kişiden bahsetmek doğru olacaktır. Web sitelerinin tasarımını yapan ve kullanıcılara çarpıcı özelliklerle sunan webmasterlar, bireysel ya da takım ruhuyla çalışabilmektedir. Bu durum tamamen kişisel bir tercihtir.

Webmaster Olmak için Gerekenler

Paylaştığımız Webmaster Ne İş Yapar sorusunun yanıtı ile beraber webmaster olmak için gerekenler hakkında da birtakım bilgilere sahip olunmalıdır. Öncelikle webmaster olabilmek için internet siteleriyle yakından ilgili olunmalı, hosting ve sunucu bakımı gibi konularda deneyim sahibi olunmalı ve içerik üretimi konusunda da hizmet sunulabilmelidir. Bunlara ek olarak en önemli süreç, programlama dillerinin bilinmesidir. Ayrıca grafik tasarımı konusunda da bilgi sahibi olunmalı ve SEO hakkında uzmanlaşılmalıdır. Web üzerinden yapacağınız pek çok araştırma ile bu konuda kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Webmaster Kime Denir? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Kredi Blog dedi ki:

    Anlatımınız gayet iyi olmuş. Artık günümüzde herkes kendine webmaster, seo uzmanı gibi sıfatlar yakıştırmaya başladı.:)

  2. Yemek Tarifleri dedi ki:

    Güzel anlatım olmuş. Bazı kişiler hic bişeyden anlamadan kendilerini webmaster ilan ediyorlar. Bu yazıyı okusunlarda öğrensinler kime denir diye 🙂

Sayfa başına git