Sosyal Medya Gençleri Nasıl Etkiliyor

Sosyal Medya Gençleri Nasıl Etkiliyor
tarihinde eklendi, 343 kez okundu.

Sosyal medyanın gençlerin ruh sağlığına zarar verip vermediğini düşüncesi araştırma eksikliği nedeniyle hala devam ediyor. Bazı araştırmalar, küçük yavrularınız için internette dolaşmasının gençlere faydalı olduğu belirtirken, bazı araştırmalar da ise, anksiyete depresyon ve yeme bozukluğu gibi belirtilerde artış olduğunu göstermektedir.

Konu ile ilgili iyi bir araştırma yapmanın zor olmasının bir diğer nedeni ise, sosyal medyanın sürekli olarak değişmekte ve gelişmekte olmasıdır. Bu yüzden uzun süren çalışmalar tamamlanamamıştır. Dolayısıyla,  mevcut araştırmaya dayalı olarak yeni tahminler yapılmaya devam ediliyor. Bu yüzden uzun vadede bu araştırmaların artılarını veya eskilerini konuşmak için yeterli veri yoktur.

Ufak Çalışmalar ile Endişeli Sonuçlar

Sosyal medyaya daha fazla zaman ayıranlar, sosyal medyaya daha az zaman ayıran akranlarıyla karşılaştırıldığında, gençlerde yeme bozukluğu ve beden durumunun kötü sonuç doğurması endişeleri 2 katına çıkmıştır.

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesinden alınan bir araştırma sonucuna göre, gençlerin sosyal medyaya ne kadar zaman harcadıklarına bağlı olarak, uyku sorunları yaşadıklarını ve depresyon belirtilerinin attığını belirtmiştir.

Sosyal Medyanın Gençlerdeki Olumlu Yönleri

Sosyal medyanın sadece olumsuz değil, bazı olumlu yönleri de vardır. Gençlerin sosyalleşme konusunda geride olduğunu fakat sosyal medyanın bunu kolay ve hızlı hale getirdiğini belirtmek gerekir. Sosyal beceriler, sosyal kaygı ile mücadele eden ya da diğer gençlerle yüz yüze sosyalleşmeye ve konuşmaya cesareti ve/veya kolay erişimi olmayan gençler, sosyal medya aracılığıyla diğer gençlerle bağlantı kurmanın yararına olabilir.

Sosyal Medyanın Gençlerdeki Olumsuz Yönleri

Şu anki yazımızı okuyan ve olumsuz yönlerin olumlu yönlerden daha fazla olacağını sezmiştirler. Gençler sosyal medyayı başkalarıyla arkadaşlık kurmak için kullanabildikleri halde, siber zorbalık, uyku yoksunluğu ve daha az sıklıkla yüz yüze etkileşimlerde bulunurlar.

Sosyal medyada gezinmek için çok fazla zaman harcamak, kaygı ve/veya depresyon belirtileriyle sonuçlanabilir.

Sosyal Medya Nasıl Yıkıcı Olabilir

Beğeni İhtiyacı Duymak: Sosyal medyada “beğeni” kazanma ihtiyacı, gençlerin görünüşlerini değiştirmek, olumsuz davranışlarda bulunmak ve riskli sosyal medya zorluklarını kabul etmek de dahil olmak üzere, başka türlü yapmadıkları seçimler yapmasında neden olabilir.

Siber Zorbalık: Özellikle genç kızlar sosyal medya kullanımıyla siber zorbalık riski altındadır. Siber zorbalık anksiyete ve intihar düşüncelerinin yüksek riski ile ilişkilidir.

Karşılaştırmalar Yapmak: Birçok genç, meslektaşlarının sadece kendi sosyal medyadaki önemli rollerini paylaştıklarını biliyor olsa da, karşılaştırma yapmaktan kaçınmak zordur. Fiziksel görünüşlerinden yaşam koşullarına, başarılara ve başarısızlıklara kadar her şey sosyal medyada incelenme altındadır.

Çok Fazla Sahte Arkadaş Olması: Gizlilik ayarları yerine getirilse bile, gençler sosyal medyada arkadaşlarının arkadaşları aracılığıyla yüzlerce, hatta binlerce arkadaş toplayabilirler. Arkadaş listesindeki daha fazla kişi, ekran görüntüsü fotoğraflarına, Snaplere ve güncellemelere daha çok kişini erişebilmesi demektir. Başkaları ise bunları başka amaçlar için kullanabiliyor. Kısacası sosyal medyada mahremiyet yoktur.

Daha Az Yüzleşme Zamanı: Sosyal etkileşim becerileri, gençler için bile günlük pratik gerektirir. Gençleri kişisel olarak olduğundan daha fazla zaman geçirmesini sosyal medya ne yazık ki engelliyor.

Gençlerin sosyal medyayı gerçek yaşam arkadaşlarıyla dengelemelerine yardımcı olmanın anahtarı, iletişim hatlarını açık tutmak ve konuşmaya devam etmeleridir. Dürüst iletişim, gençliğinizi destekleyeceğiniz, yargılayamayacağınız veya ders veremeyeceğiniz şekilde gösterilir. Yürüyüşe çıkmak da önemlidir. Hafta sonlarını ayırın ve gençliğinize, yaşamın teknolojiden ibaret olmadığını gösterin. Telefonunu, istediğini düşündüğünden daha az özleyebilir ve onunla vakit geçirerek bunu öğrenmesi için çok iyi bir ders olur.

Ne olursa olsun çocuklarınıza sosyal medyayı sınırlayın ve bu konu hakkında daha fazla araştırmalar yapın.

YAZAR HAKKINDA

Merhaba, ben Hakan. 1997, İstanbul doğumluyum. Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim. Web Tasarımı ve SEO ile uğraşıyorum. Özel bir firmanın Evcil Hayvan sitesi için çalışıyorum. Kendimi daha da ileriye taşıyıp SEO danışmanlık firması kurmak gibi de bir istediğim var. Ayrıca ara ara ücretli makale yazarlığı yapıyorum. Bu arada hobim Yabancı Film&Dizi seyretmektir. İşte ben kısaca buyum.

www.twitter.com/HakannMet

www.instagram.com/HakanMetin34

Sosyal Medya Gençleri Nasıl Etkiliyor Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Powerbank dedi ki:

    bence sosyal medya msn ile başladı. rast gele eklediğimiz isimler ile arkadaş oluyorduk. profil resimlerimiz sürekli değişir ve mesajlarda durumumuz denilen yerden yayınlanırdı. çok vakit kaybettetirdi çook.

  2. hazır makale dedi ki:

    Aslında birçok tespit yerinde olmakla beraber, sadece genç kitleyi değil – bu araştırmayı yapan bilim insanlarının dahi vazgeçmekte zorlandığı bir platform. Her faydalı şeyin tabi ki zararlı yönleri de olacaktır.

    Derlemeniz için teşekkür ederim.

Sayfa başına git