Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor?

Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor?
tarihinde eklendi, 368 kez okundu.

Online reklam devi olan ve Reklamcılık alanında en çok ilgi gören, şu anda en büyük,  en yaygın ve en fazla müşteriye sahip olan reklam firması olan  Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor? Yada Adsense tıklama başı ne kadar kazandırıyor? Sorusuna cevap arayacağız. Halk arasında ise tık başı kazanç nedir?  Adsense Tıklama Başı Kazancı Nasıl Artırabiliriz ? sorusuna cevap arayacağız.

Değerli okurlar, bu soru net bir tıklama veya net bit kazanca sahip diyemeyiz. Bunun ise sizlere sebebini açıklayacağım. Adsense reklam veren ile reklam alan kişileri birleştiren online ve en fazla müşterilerin buluştuğu reklam sistemidir diyebilirim. Yani X firması ile Y sitesini birbirine habersi bir şekilde müşeteri ederek arada hem kazanıyor hem de kazandırıyor. Yani X firması reklam veren. Y sitesi ise Reklam alan (yayıncı) konumunda fakat biribirleriyle irtiabatları yok dolayısıyla bunu ise Google Adsense sağlamaktadır.

Gelelim kazanç ve Google Adsense tık başına ne kadar kazandırıyor? Bu sorunun cevabına. Sizde reklam alacak iseniz web siteniz varsa yazımızı detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Arkadaşlar burada net bir tıklama ücreti yoktur. Nasıl mı? Şöyle ki Google da aramadan aramaya rekabetten rekabete reklam tıklama ücretleri değişmektedir. Mesela Kripto para, finans, kredi, banka gibi konularda reklam verenler çok olduğu için rekabet fazladır. Dolayısyla rakiplerden bir adım öne çıkmak için ise Firmaların kesesinin ağzını açması gerekiyor.

Örneğin rekabeti çok olan bir Türkiye firmasında <kredi konusunda reklam veriliyor. Rekabete göre fiyat tahmini tık başına 5 TL olduğunu varsayalım. Bu diğer sosyal medya ve teknoloji konusunda ise 1 TL varsayalım. Burada firma bu 5 TL olan reklamı verirse Adsense her geçerli tıklamaya X firmasından 5 TL kesmektedir. Bu kesilen ücret geçerli tıklama sayılırsa şayet bunun reklam gösterimini yapan y Web sitesine bu ücretin büyük bir kısmını oransal olarak vermektedir. Yani 5 tl aldığı firmadan web sitesine 3.5 Tl sini tık başı ücret olarak vermektedir. Tıklama başı ücret budur. Yani web siteleri ne kadar kaliteli konu yazar ve o konuda reklam tıklaması alırsa o kadar kazancı fazla olmaktadır. Mesela teknolojiden örnek verecek olursak da 1 Tl alınan firmadan web sitesi sahibine ise 60 krş ödeme yapılmaktadır. Yani varsayımsal olarak yazdığım bu rakamlarda geri kalan ücreti yani 40 krş ise Google Adsensenin kesesine kalmaktadır.

Bu sayede hem kazandırırken hemde Google Adsense kazanmaktadır. Tıklama başına kazanç sistemi bu şekilde olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise sizin web sitenizin içeriğinin Rekabeti yüksek kelimelerden oluşan aramalar ve yazdığınız web sitesinin genel içeriğidir. Kendimden örnek verecek olursam eğer bazen 5 Tıklamaya günlük 1 TL gelirken bazen ise 1 tıklamaya sadece 3-4 Tl gelmektedir. Reklam tıklamasında ki çıkan reklamın içeriğiyle alakalı bir durumdur. Bu yüzden de ortalama bir TBM oranı vardır. Bu da yazıda da detaylı anlattığım gibi tüm reklamlarınızın tıklama ortalamasıdır. Yani ay olarak değerlendirelim. Örneğin Ekim ayı geliriniz 300 TL oldu. Bu 300 TL yi geçerli olarak 500 tıklama sayesinde kazandınız. Bu Ayın TBM ortalaması ise 300/500 den 60 Krş gelir elde etmişsiniz. Yani ortalama olarak size her tık 60 krş kazandırmış oldu.  Bunu da bu şekilde hesaplayabilirsiniz. Yani aylık geliri kaç adet tıklama aldıysanız ona bölerek bulabilirsiniz.

Adsense Tıklama Başı Kazancı Nasıl Artırabiliriz?

Adsense için en önemli şey bildiğimiz gibi site içeriği ve sonrasında ise yazı içeriğidir. Yani google yazı içeriğine göre keliemlere göre reklam vermeke bunun yanında siteye giren kişinin de ilgi alanlarını gözetmektedir. Yani bir kişi hep ‘iş fırsatları’ ile ilgili arama yapıyor yeni yeni işler öğreniyor. Aklına birden kripto paralar geldi. Bitcoin fiyatını merak etti gelişmelere bakmak için Google Bitcoin 2019 da nasıl olur? dye haberlere bakıyor. Google bu kişiye o yazı içinde hem Bitcoin reklamları borsa reklamları da gösterebilir hem de iş fikirleri reklamları da gösterebilir. Bu yüzden iki şey önemlidir. Bir sitenize gelenin ilgi alanı diğeri ise sizin yazınızın içeriğidir. Bu yüzden kelime zenginliği önemlidir. Bunu yaparanız adsense kazançlarınız artacaktır. Mesela ben bu yazıda Bitcoin kelimesini, çşiğköfte bayilik alma kelimesini sermayesiz işler kelimesini filan geçirirsem Google bu kelimeleri seçerek bunlara göre reklam vermektedir. sizde eğer Adsense kazancınızı artırmak isterseniz bir yöntem göstereceğim.

Bu kelime zenginliğini nasıl yapacağız. Bunun için Google Anahtar kelime Planlayıcı yı açabilir buradan istediğiniz kelimenin rekabet durumundan fiyatlara göre makale hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Resimli antarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Hemen üst satırdaki yeri açıyoruz.

1 Adımda yeni anahtar kelimeler bulun kısmına giriyoruz.

2 Adımda ise yazacağımız yere Bitcoin, Bitcoin haberler diye yazıyoruz. Teklifler versin diye başla diyoruz.

3 Adımda ise bize çıkan kelimelerin alt ve üst aralığının yüksek olanlarını seçiyoruz.

4. adım ise son adım bu yüksek rekabetli ve fiyatlı kelimeleri seçiyoruz. Daha sonra istersek bu adımda geçen kelimeleri makalemizin yazımızın içerisinde geçiriyoruz. Fakat bu şekilde anlamlı kelimeler ve cümlelerde kullanıyoruz. Mesela ben tamamen kişisel bir blog olarak yazdığım için bana uygun yanı şu şekilde bir yazı olabilir. ‘2018 yılında Bitcoin Haberleri ve Genel Durum’ Makale içeriğinde ise hem Bitcoin kelimeleri ve haberleri kelimelerini kullanıyorum. Yazıyı gayet iyi şekilde zengin görseller ile hazırlıyorum. Bunu bu şekilde yayınlıyorum. İlerleyen zamanda Google da görününce yazım gelen ziyaretçiler Bitconle finasnlar yatırımla alakalı yazılar göreceği için tıklama başı bana 4 TL ile 18 TL arasında bir kazanç sağlayacaktır. Bu yüzden bu şekilde makale hazırlamalıyız. Yada genel olarak sizin siteniz bitcoin ile alakalı bir site ise zaten yazınız çok değerli olduğundan tıklamalar daha iyi kazançlar getirecektir. Bircde niche sistemi çok iyi paralar kazandırmaktadır. Mesela aynı kelimeden yola çıkarak size Niche blog nedir kazancı nasıldır açıklayacağım.

Yukarıdaki kelimeden yola çıkıyorum. Anahtar kelimenin rekabeti iyi ve tıklama için 18 TL ye kadar kazanç veren Bitcoin haberleri kelimesini seçelim. Buna uygun bir alan adı alalım. Örneği bitcoinhaberleri.com adresini aldık. Her gün güzel içerikler girdik. Bir bir yazmaya makaleler yazmaya anlık piyasa verilerini girmeye başladık. Google da bu arama kelimesinde ilk sayfaya gelirsek eğer sitemiz bir Niche blog olur. Buradan gelen herke Bitcoin reklamları görerek tıklama sağlar. Daha sonra ise her tıklama 18 TL ye kadar çıkabilir. Önemli olan bu siteyi güncel tutmaktır. Bunu da başarırsanız eğer sizler çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

 

Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor? Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Sohbet dedi ki:

  Anladım şimdi. Bende diyom neden bloglarımda 1 kurus falan geliyor bir tıklanmaya. Yükseldikce artıyor demekki tıklama başı. Çok saolun bilgiler için.

 2. Sohbet dedi ki:

  Adsense’nin ne yaptığını henüz çözemedik malesef bazen çok iyi bazen çok kötü. Son zamanlarda sürekli sistem güncellemesi yapsada genede tatmin edici gelmiyor.

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Birazda dediğiniz gibi sistemi tam oturtamadı diyebiliriz Yani adaense tıklama başına ne kadar kazandırıyor bu tam belli deil

 3. tıklama başına çok fazla veren kelimeler var. bunu başarmak imkansız değil ama kolayda değil.

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Kesinlikle zor ama imkansız deil ☺️

 4. Ersel Melekşah dedi ki:

  bence adsense olmazsa olmaz şuan adsense olmadan siteden gelir elde etmek nerdeyse imkansız diyebilirim paylaşımınızı çok beğendim elinize sağlık

Sayfa başına git