Topraksız Tarım ile Para Kazanmak

Topraksız Tarım ile Para Kazanmak
tarihinde eklendi, 129 kez okundu.

Topraksız Tarım ile Para Kazanmak ; Dünya genelinde 3 yıldır devam eden ekonomik çalkalanmalar enflasyon hareketliliklerini ve döviz kurlarında yükselişi beraberinde getirdi. Hal böyle olunca kişinin kendi işinden elde ettiği gelir yetersizleşti ve ek işler, büyütülebilecek işler aranmaya başladı. Bu anlamda özellikle modern dönemin sunduğu şartları dikkate alarak girişimcilik yapanlar çok büyük kazançlar elde edebiliyorlar. Biz bu yazımızda bu anlamda öne çıkan bir proje olan topraksız tarımı ele alacağız ve bu tip bir çalışma ile nasıl para kazanılacağını aktaracağız.

Doğru bir şekilde uygulandığında ve iyi hasat elde edildiğinde gelirinizi katlayabilecek ve kendisini büyütebilecek bir iş olan topraksız tarımda püf noktaları dikkate almak çok önemlidir. 

TOPRAKSIZ TARIM HAKKINDA

Topraksız tarım, Danimarka’dan özel olarak ithal edilen Kaya Yünü isimli bir maddeyle başlıyor. Bu madde su tutabilme özelliği ile içine perlit eklendiğinde bir bitkinin ihtiyacı olan su ve ısı yalıtımı imkanını aynı anda sağlayabiliyor. Bu şekilde ekilen ürün ilgili özel kapların içinde sıcaklık değişimlerinden olumsuz yönde etkilenmeden istenen şekilde yetişebiliyor.
Fideler artık büyümeye başladığında ise bombus arıları seraya salınarak bitkilerin meyve verme aşamasında tozlaşmayı tetiklemek gerekiyor. Bu uygulama sonrasında çiçeklerin iç kısmı emildiğinden artık ürün de hazır olmaya yaklaşıyor.

Bu yöntemle birlikte yetiştiriciler 70 gün içerisinde (ekim sonrasında) meyve alabilmekteler. Sıklıkla domates yetiştiriciliğinin yapıldığı bu yöntemde elde edilen hasat toprakta yetişen domatese göre daha sağlıklı ve kırmızı bir görüntüde oluyor.

MALİYET VE GELİR

Türkiye’de yaygın olmayan bu yöntemle hasat elde etmek Avrupa’da aşırı derecede popüler ve hatta bu uygulama için Türkiye’de alan satın alan Avrupalı sayısı da çok fazla. Türkiye’de tercih edilmeme nedeni ise maliyet. Bir kilogram domates elde etmek için yapılan maliyet 1 TL ve Pazar satışı ise ortalama 3.5 TL. Dikkatli hesaplandığında bu yöntem ile sıradan meyve sebzelere göre çok daha hızlı hasat ile çok daha büyük gelirler elde edilebilir ancak ülkemizde maliyetler her zaman gelirden önde tutulduğundan doğru bakış açısı sağlanamıyor. Sermayesiz diğer işler için güncel fikirler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git