Kişisel Blog Yazın Hedefinize ulaşın!

Kişisel Blog Yazın Hedefinize ulaşın!
tarihinde eklendi, 524 kez okundu.

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere neden kişisel blog yazmanız gerekiyor onu anlatacağım. Kişisel blog yazanlar için ise neden devam etmesi gerekiyor? Neden kişisel blog yazılmalı? Bunlar hakkında detaylar paylaşacağım.  Bilmemiz gereken şeyleri ise kişisel blog nedir? Neden yazılır? Adlı yazımıza bakarak öğrenebilirsiniz.

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Blog açmak için iki farklı yöntem vardır. Birisi ücretli alan adı ile diğeri ise ücretsiz içerik barındırıcısı yardımı ile yapılacaktır. Yani birisinde siz alan adına ( www.nuriozzkan.com) ücret verip host alarak yazabilirsiniz. Diğerinde ise bir barındırıcı uzantısı ile kendi kişisel blogunuzu açabilirsiniz. Bunların başında blogger ve wordpress gelmektedir. Ücretsiz açarsanız eğer www.nuriozzkan.blogspot.com uzantısı veya www.nuriozzkan.wordpress.com uzantısı eklenecektir. Yani sizler blog açmak isterseniz eğer iki yoldan birisi ile blog açabilirsiniz . Sadece Blogger ve WordPress mi olmalı. Hayır! Blogcu veya Tumblr da blog açmak için diğer yöntemlerdir.

Kişisel Blog neden ve niçin yazılır?

Kişisel blog öncelikle neden yazılmalıdır? Sizler eğer online ortama kendinizi taşımak istiyorsanız eğer bunların bir kaç yolu vardır. Bunların başımda sosyal mecralar (Twitter, instagram, facebook,vb..) , YouTube, web dünyası (kişisel veya genel) birde sözlük ve fotum tarzı yerlerdir. Bunları kullanarak kişisel kendisini online ortama taşırlar. Sonradan çıkan bir kavramla yani fenomen olmak kavramıyla uğraşan binlerce insan mevcuttur. Bunlar biranda fenomen olmayı, ünlü olmayı veya para kazanmayı amaçlayan kişilerdir. Dediğim gibi bunların amaçları bunlardır.

Yani kendisini biranda duyurmanın yolu zordur. Ama imkansız deildir. Bunların örnekleri de mevcuttur. Sosyal medya fenomenleri ile bir çok defa karşılaşmışızdır. Her neyse bunlardan birisi de kişisel blog açmaktır. Eğer sizler de online dünyaya girmek, para kazanmak, reklam geliri elde etmek, hayatınızı anlatmak, takipçinizin olmasını istemek, okuyucu kitlenize sahip olmak, tanınan bir isme sahip olmak istiyorsanız eğer, kişisel blog açmak tam da size göre diyebilirim.

Blog Para kazanmak için mi yazılır?

Bende bu yola ne söyleyim öncelikle para kazanmak için girdimse de daha sonraları bunu bırakarak kendimi yazmak için verdim. Yazmak için verdiğim zaman zaten az çok gelir elde etmeye başladım. Bu biraz da edebiyatçıların düştüğü ikilem vardır. Ona benziyor. Sanat, sanat için mi yoksa toplum içinmi sözüyle bende blog para içinmi yoksa hedef kitle içinmi sözünden yola çıktım. Gerçekten de blog kitle için, yakipçiler için olursa zaten para kazanma kısmı gerçekleşiyor.

Yani eğer siz blog yazmaya karar verdiyseniz amacınız para kazanmak değil hedefiniz kitle, takipçi kazanmak olsun. Bunu hedeflerseniz zaten para ve reklam gelirleri zaten yavaş yavaş olacaktır. Bunu da sizler her zmaan yazarak kişisel blogunuzdan paylaşımlar yaparak sağlayacaksınız. Hedef kitlenizi belirleyip onlara göre yazılar yazarak sitenizi ziyaret edenleri artıracaksınız. Öncelikle ziyaretçiniz 50 olacak sevineceksiniz, daha sonra 250 olacak sevineceksiniz 1000 olacak daha fazla sevineceksiniz, bir süre sonra da neden 5 bin 10 bin deil diye üzüleceksiniz. Hedefiniz büyüyecek. Siz eğer o hedef kitleye ulaşırsanız da reklam kazancınız aylık iyi değerlere sahip olacak ve dışardan alacağınız farklı yatırımlar ( tanıtım yazıları, içerik paylaşımları..) da size para kazancı sağlayacaktır. Buna örnek verecek olursam blog anne adında bir kişisel blog için prima olsun bez firmaları olsun yazı başkna 10 binlerce lira veriyor. Hedef kitlesine ulaşılması için para harcıyor. Orada da sizin blogunuzdan reklam yapılmaktadır.

Kişisel Blog Yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

Blog açma kararınızı verdiniz kişisel adresiniz aldınız artık siz de içerik üreticisiniz. Bir nebze yazacaklarınız artık duruma göre ya çok değerli ya da çöp olacaktır. Bunu siz belirleyeceksiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken şeyler var.

 • Ürettiğiniz içeriği öyle bir üretin ki bu günde yarında değişmesin
 • Hayatınızdan anlatıyorsanız eğer gerçeklerden şaşmayın
 • Yapmacık davranışlardan ve dilden kaçının
 • Değerlerinizi ve toplumun tepkisini çekecek yazılardan uzak durun
 • Farklı şeyler üretin ama arkasında duracağınız şeyler.
 • Yazınızı yazarken dilinize ve okunaklı oluşumuza dikkat edin.
 • Yeni şeyler üretmeye, ortaya farklı bir fikir atmaya çalışın.
 • Sosyal medyayı aktif kullanın ( kişisel  web sitenizin Facebook, Twitter ve Diğer sosyal adreslerini açın ve paylaşımlar yapmaya devam edin)
 • İçten ve samimi olun
 • İletişim adresiniz oluşturun. Bu sayfadan gelecek maillere resmi bir cevap verin. Labali lakayıt cevaplar geri dönüşü etkileyecektir
 • Yazdıklarınız okuyucuya faydalı olmalalıdır.
 • Asla kopya içerik yapmayın. Özgün olsun sizin yazılarınız olsun.
 • Tema seçiminizi iyi yapın.
 • Para kazanma amacınız kesinlikle olmasın.
 • Diğer blog yazarlarıyla iletişim halinde olmalı destek verip destek beklemelisiniz.

Bu yukarıdakilerine dikkat ederseniz eğer kişisel blog açarak başarıyı elde edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git