Çay Ocağı Açmak

Çay Ocağı Açmak
tarihinde eklendi, 148 kez okundu.

Kısa sürede işinizin başına geçip hemen kazanmaya başlamayı düşünüyorsanız ve çok fazla da sermayeniz yoksa çay ocağı açmanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de en fazla işletmeler çay ocaklarıdır. İş hanları içinde, çarşı içlerinde, mağaza ve dükkânların çok olduğu bölgelerde Çay Ocağı Açmak iyi bir fikirdir.

Üstelik çay ocağı açmak için öyle çok da deneyime ve özelliklere sahip olmanıza da gerek yok. En az 1-2 hafta içinde işin mantığını kavramak mümkün.  Tutacağınız dükkânın konumu önemlidir. Çevresinde birçok iş yeri olmalı ki çay satıp para kazanabilesiniz.

Çay Ocağı İçin Nasıl Bir Dükkânı Bulmalıyım ve Neler Yapabilirim?

Çay ocağı için en az 50 m2 olan dükkânları tavsiye ederiz. Bir tezgâh, çay ocağı, mutfak ekipmanları en az 5 masa ve 20 sandalyenin sığabileceği bir alana sahip olmalısınız. Çay Ocağı Açmak için nasıl bir çay ocağı istediğinize karar vermelisiniz. Eğer sadece çay servisi yapacaksanız pasaj içlerindeki ufak dükkânlar size yeterlidir ama bu da sadece orada bulunan esnafa hizmet verebileceğiniz anlamına da gelir. Yolu düşen birkaç müşteriden başka fazla uğrayan olmaz. Ama daha fazla müşteriye hizmet vermek istiyorsanız ona göre dükkân seçimi yapmalısınız.

Çay ocağınıza bir de televizyon bulunması müşterileriniz açısından çok iyidir. Oraya gelen müşteriler çayını içip gazete okurken bir yandan da televizyon izleyebilmeliler. Tabi orada bulunan müşterileriniz için tuvaletinizin olması şarttır. Gelen müşteriye gidebilecekleri tuvaleti tarifi etmek hiç de hoş olmayacaktır. Gelenlerin zaman geçirmesi için tavla tarzı oyun materyalleri de koymanız iyi olacaktır. Çay kaliteniz çok önemli. Ucuz çayla kısa vaade de para kazanabilirsiniz ancak uzun vadede kaybedersiniz. Çayınızın kalitesinden asla ödün vermeyiniz. 

Çay Ocağı Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Çay Ocağı Açmak için önce belediyeye başvurmalısınız. Ruhsat vs. işleri 1000 TL civarı tutacaktır. Bir de maliyeye kayıt yaptırmanız gerek. Maliye işlemlerini siz de yapabilirsiniz tutacağınız muhasebeci de. Muhasebeci tüm maliye kayıt işlemlerini yapar ve size vergi ruhsatı belgenizi getirir. Bu da 800 TL civarı tutan bir masraftır. Masa, sandalye, çay ocağı, aylık çay stoku, aylık şeker stoku ve diğer mutfak gereçleri ile birlikte ortalama 10-15.000 TL gibi bir masraf tutar.

Çay Ocağı Açmak Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Emre Kelekçi dedi ki:

    Çay Ocağı Açmak İsteyen Arkadaşlar Varsa onlara tek bir bilgi vericeğim.Çay Ocağı Bir Camii Karşısına Veya Caminin civarında bir yere açılmalıdır çünkü daha işlek olur cuma günleri özellikle bayram namazı sonrası veya teravih namazlarında daha işlek olabilir. Teşekkürler.

Sayfa başına git