Kamu Destekli Güneş Enerjisi Projeleri Nelerdir?

Kamu Destekli Güneş Enerjisi Projeleri Nelerdir?
tarihinde eklendi, 325 kez okundu.

Türkiye’de güneş enerjisi santralleri konusunda teknolojik gelişmelere paralel olarak önemli bir farkındalık oluşmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle en iyi güneş alan ülkelerden birisi olmasıdır. Bu sebepten dolayı, Türkiye’de yerli ve yabancı birçok enerji sektöründe GES bir başka deyişle, Güneş Enerji Sistemleri konusundaki uygulamalar hız kazanmaktadır.

Güneş Enerji Sistemleri yüksek maliyet gerektirdiği için bu maliyetleri karşılamak adına büyük firmalar bir çaba içerisindedir. Bu alanda büyüyebilmek amacıyla birçok çalışma yapılmaktadır. Örneğin; Türkiye’de GÜNDER, Güneş Enerjisi Derneği, 100 bin çatıda güneş panelleri yardımıyla elektrik enerjisi üretimi projesini hayata geçirmeyi amaçlamaktadır.

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ TEŞVİKLERİ NELERDİR?

Devlet, bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcileri destekleme adına onlara çeşitli teşvikler sunmaktadır. Bu alanda yatırım Güneş enerjisi teşvik belgesi konusunda izinler alındıktan sonra, ilgili kanun hükümlerine göre teşvik belgesinde KDV muafiyeti ve gümrük vergisi muafiyeti verilmektedir. Bunun yanı sıra, devletin güneş enerjisinden elde edilen enerjiyi satın alma garantisi vermesi de teşvikler arasındadır. Devlet, üretilen elektriğin her kilowatt değeri için 13.3 cent ödeme yapmaktadır. Yatırımın tamamen yerli üretimle karşılanması durumunda ek yardımların sağlanması da söz konusuydu ama 23.10.2016 tarihinde yapılan düzenlemeyle lisanssız eletrik yönetmeliği tekrar değiştirildi ve yerli ürüne teşvik kaldırıldı. Bunun haricinde, devlet çatıları ve küçük sistemleri özendirmekte ve özellikle de çatı ges’lerini teşvik etmektedir.

DEVLET TEŞVİKLERİ

Bu alandaki Güneş enerjisi devlet teşvikleri kısaca özetlenmek istenirse;

KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, gelir vergisi stopajı desteği; genel teşvik uygulamalarında, bölgesel teşvik uygulamalarında ve büyük ölçekli yatırımın teşviki uygulamalarında destek unsuru olarak sunulmaktadır.

Vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta prim desteği, yatırım yeri tahsisi ise hem bölgesel ve büyük ölçekli yatırımların teşvikinde destek unsuru olarak sunulmaktadır.

Faiz desteği ise sadece bölgesel teşvik uygulamalarında sunulan bir destek unsurudur.

Bunların dışında; EPDK yetkilileri güneş enerjisi alanında başvuruda bulunan girişimci firmalara olumlu yaklaşmakta ve daha az bürokrasi işlemlerine maruz kalmaları adına çalışmalar yapmaktadır.

Kamu Destekli Güneş Enerjisi Projeleri Nelerdir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ankara sohbet dedi ki:

    Devlet gerçekten enerji sektörüne büyük destekler ve olanaklar sağlıyor, ancak bu işleride büyük adamlar yapıyor gene bizlere birşey kalmıyor.

Sayfa başına git