HTTPS’ye Geçtikten Sonra Yapılması Gerekenler

HTTPS’ye Geçtikten Sonra Yapılması Gerekenler
tarihinde eklendi, 498 kez okundu.

Hemen hemen ssl alan herkesin sorunudur. HTTPS’ye Geçtikten Sonra Yapılması Gerekenler nelerdir? HTTPS’ye Geçtikten Sonra yaşanan sorunlar olmaktadır. HTTP’den HTTPS’ye Geçiş yaptım ama sorunlar yaşıyorum diyenler varsa aşağıdaki adımları uygularsanız bu durumdan en kısa sürede kurtulursunuz. Tabi bu sorunları sizler genelde WordPress sisteminde yaşarsınız. Ben 3 tane site taşıdım. Blogger olan 2 sitemde çok kısalı sorun yaşarken wordpress sisteminde ise bir hayli problem yaşadım.

Neyse sözlerime geçerken bunu genelde WordPress sitelerinin daha çok dikkat ederek yapması gerekiyor. Çünkü sitenize ilk ssl geçişi yaptığınız zaman erişimi kaybediyor daha sonra bir kaç saat sonra erişebiliyorsunuz. Bunu genelde trafiğin az olduğu yani gece 2 itibariyle yapmanızı öneriyoruz. Çünkü erişim kaybolduğunda http den https ye sunucu cevap vermediği için siteye ulaşılmıyor. Bu ssl yönlendirmesini yaptıktan hemen sonra bir kaç adımı tamamlayarak sizler en az sorun ile geçişi tamamlayacaksınız.

HTTPS’ye Geçtikten Sonra Yapılması Gerekenler Neler?

Sisteminize sunucunuz ve domain aldığınız platform vasıtasıyla ssl yani Güvenli sisteme geçişinizi yaptıktan sonra sizleri hızlıca bir kaç adım bekliyor. Sitenize erişimi kaybetmeden önce wordpress sitenize iki adımdan birisini uygulayın.

1)  Ya eklenti Really Simple SSL kurarak ya da .Htaccess dosyasına hemen aşağıdaki kodları ekleyerek bu işlemi tamamlayın.  (İkisi de aynı işi görmektedir.)

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

2) Daha sonra direkt olarak WordPress Ayarlar sayfasına ve Genel kısmından yazan url nizin http den https ye geçtiğine bakın. Her iki kısma da https olduğunu onaylayın. Kaydet deyin. (Daha sonra sistem sizi atacaktır. Daha sonra attığı sayfadan geçmişi silerek tekrardan bu kez https olan admin panelinizi kullanarak sisteme girin. )

3) Search Console sayfanızda Alan adınızı HTTPS olarak göndermektir. Bunu da Direkt olarak gönderin. Önemli olan nokta ise eğer eski olan alan adınızda site haritasının olmaması ve o site haritasının sadece HTPPS de olması gerekiyor. Sadece SSL olan yani HTTPS olan alan adınızın sitemap adresini gönderin. Yani ste haritasını gönderin.

4) Son kısım ise sitenizin Robots.txt kısmını güncelleyin. Eskiden robots.txt kısmındaki adres linkine bakın. Oraya aşağıdaki gibi değişiklik yapın. Örnek olarak kendi robots.txt dosyamın önceki ve sonraki halini yazıyorum. Bunu ise Yoast SEO eklentisi ile yapabilirsiniz.

Önceki :

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: http://www.nuriozzkan.com/sitemap.xml

Sonraki :

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: https://www.nuriozzkan.com/sitemap.xml

 

Yukarıdaki 4 basamaklı kısmı yaparsanız eğer sitenizin güvenli  SSL geçişi sorunsuz bir şekilde sağlanacaktır. Hemen geçiş olmamaktadır. Adresinizin alan adı kısmının kenarında Güvenli yazıyorsa yönlendirme başlamış demektir. Tamamlanması ise Google Search Console sayfasındaki site haritası kısmındaki dizine eklenen kısmı ile yavaş yavaş olacaktır. En geç bir iki hafta içinde ise tamamen geçecektir. Yazılarınızın tamamı geçmiş yönlendirme ve aramadaki yazılarınız yenisi ile değişmiş olacaktır.

HTTPS’ye Geçtikten Sonra Yapılması Gerekenler Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Sitem için bu işlemi gerçekleştirmiştim yazınız çok yardımcı oldu teşekkürler.

  1. Kişisel Blog dedi ki:

   iyi yapmışsınız hayırlı olsun. Bence de gerekli bir işlem. Bundan sonra aldığım ilk alan adına yapacağım ilk işlem diyebilirim. HTTPS’ye Geçtikten Sonra Yapılması Gerekenler adlı yazıma yaptığınız yorumunuz için teşekkürler

 2. melih atasever dedi ki:

  SSL sertifikası kullanımına geçecek arkadaşlar için kısa ve öz bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık.

 3. ömer dedi ki:

  Adres çubuğunda ünlem işaretini ve güvenli değil yazısını görmek istemediğim için ben de SSL aktif ettim. Böyle çok daha güzel oldu. WordPress kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım diyebilirim. Erişim kaybı da yaşamadım hem http hem https ile ulaşabiliyordum siteye Really Simple SSL ile https’yi tamamen aktif etmiş oldum. SEO için şart artık geçmek isteyen hiç düşünmesin.

Sayfa başına git