HTTP’den HTTPS’e geçtim Geçmişi Silerek Bloguma Ulaşabilirsiniz

HTTP’den HTTPS’e geçtim Geçmişi Silerek Bloguma Ulaşabilirsiniz
tarihinde eklendi, 513 kez okundu.

Dün itibariyle wordpress için ssl alarak domain servisimden Http’den https’e geçtim. Fakat bir dizi sorun beni karşıladı. Onun için  Http’den https’e geçtim Geçmişi Silerek Bloguma Ulaşabilirsiniz. Önce http yanıt vermedi. Daha sonra yönlendirme olmadı. Kısaca bu gün baya uğraştırdı diyebilirim. Gerçekten http den https’ye geçiş ne kadar zormuş.

Değerli takipçilerim. Bu yazımı hem sizler için hemde siteme gelen takipçilerim için yazıyorum. Httpden https ye geçerken sorunların biricisi ve benim için en önemlisi ilk bir kaç gün boyunca kişisel blog’umu eskiden ziyaret edenler geçmişi ve çerezleri silip daha sonra siteme girebilirler. Yani https için sertifika yani ssl gerekiyor. Bunu da çerezlerden alan site hala http protokolünü görüyor ve ssl yanıt vermiyor. Böylece benim bloguma önceden gelen kişi şimdi erişemiyor bu gün bunu yazmak istedim.

Bu yazıyı yazma sebebim ise en azından başlığı ben rss olarak takip edenler olursa görüp girememe sebebini anlar ve en azından geçmişi silerek tekrar dener diye düşündüm. Ki ilk gün baya sitemde hit kaybı yaşadım. Adsense geşirim düştü vs vs hemen hemen yeni site kurmuş gibi trafiğim azaldı diyebilirim. O yüzden de sizler için bu yazıyı yazmak istedim. Bu http den https e geçmek ne kadar çileliyimiş. Geçmek isteyenler zamanında alırken hotts protokollü alsınlar. Benim tavsiyem ilerde lazım olacak ben yapacam diye düşünmeyin. Varsa aklınızdan https domain almak direkt alın. Ssl de tanımlayın. Yoksa bennim yaşadığım sorunları sıkıntıları sizlerde yaşarsınız.

http den https ye geçtim. Gerçekten biraz daha iyi gibi linklerim yer değişsin eski linklerle o zaman daha da iyi olacak. Eski haline döneceğim. Kişisel blog sitesi olarak devam ettiğim bu bloguma son değişikliğimdi. Bundan sonra daha değişiklik yapmayacağım. Durduk yere kendime zarar verdiğim bir ay oldu.  3 kez değişiklik yaptım. Birincisi Blogger’dan wordpress’e geçiş yaptım.  2 . Si Nuri Özkan| Kişisel Blog olan adımı sadece kişisel blog yaptım. İşerleyen zamanda kalıplaşıp oturursa site adım ve wordpress linkleri bloggerin biraz daha uzantılarından yana sorunlar giderse çok iyi bir dönüş yapacağım.

3. Olarak ise dün yani 18 nisan 2018 itibariyle ssl ye geçtim. Yani güvenli yazan alan adımın yanındaki yeşil butonu için değişiklik yaptım. Bunu da eksiksiz atlatırsam inşallah daha aklımda yapmak istediğim bişey kalmadı. Sizlerin sadece desteğine ihtiyacım var. Sizin tek yapmanız gereken geçmişi silerek http kalıntılarını yok etmek. Yoksa bloguma erişimde sorun yaşarsınız. Değerli okurlarım. Son değişikliğimdi. Ulaşım dorunu yaşayanlar içinde şimdiden özür dilerim. İnşallah yavaş yavaş düzelecektir.

HTTP’den HTTPS’e geçtim Geçmişi Silerek Bloguma Ulaşabilirsiniz Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Https’ye geçmek iyi olmuş ama en başından yapsaydın daha iyi olurdu. Bu tür değişiklikler yüzünden bende blogumdan oldum diyebilirim. Bu tür hamlelerin sonuçları ağır oluyor ve dizine eklenen eski yazıların güncellenmesi ve bulunamaması büyük sorunlar yaratıyor. Umarım kısa vadede üstünden gelebilirsin, iyi çalışmalar.

    1. Kişisel Blog dedi ki:

      aynen dediğiniz gibi trafik yönünden baya baya yıprattı beni inşallah bu dizine eklenme süresi kısa sürer ise ben o zaman kurtulurum. Bunu da bekleyerek göreceğiz. İnşallah da en uygun ve zararı az şekilde http den https e geçerim. Bunu yazımda da dedim. Alırken doğru karar vermek ilk başta yapmak gerekiyormuş.Yaşayarak öğrendim Tvsiye etmiyorum. Başta ssl alıp öyle kurun. Blog kurmak isteyenler bu şekilde kursun. Değerli yorumunuz için ise sağolun hakan hocam

  2. film izle dedi ki:

    SSL desteği yağtığınız çok iyi olmuş. Artık chrome bile ssl desteği olmayan siteleri güvenilir değil olarak işaretliyor. Eskiden sadece e-ticaret sitelerinde olan bir özelliğin genele yayılmasıda mantıklı bence. Sonuç olarak verinin şifrelenerek iletilmesi dolandırıcılığı ve virüs sıkıntısını en aza indirecektir.

Sayfa başına git