Adsense Reklam Boyutları ve Yerleri Nasıl Olmalıdır?

Adsense Reklam Boyutları ve Yerleri Nasıl Olmalıdır?
tarihinde eklendi, 670 kez okundu.

Adsense bildiğimiz gibi online reklamlar sunan bir Google platformudur. Bu gün sizlere bu reklamlar için belirlenen Tüm Adsense Reklam boyutları hakkında detaylı yazı yazacağım.Yani Adsense Reklam Boyutları ve Yerleri Nasıl Olmalıdır? Onu sizlere anlatacağım. Genelde forumlarda gördüğüm kadarıyla uygun olmayan reklam bölgesine başka reklam koyuyorlar. Bu yüzden de kazanç oranları düşüyor. Birde Adsense en çok kazandıran reklam boyutları hangileri? sorusuna da cevap arayacağız.

Arkadaşlar bildiğimiz üzere Adsense Türkiyede en fazla kullanılan reklam ağıdır. Bu yüzden de bu reklam ağı her zaman değişmekte ve çağa uymaktadır. Bizde bu reklam ağının bu değişimlerini takip etmekte ve ilerleyen zamanda da bunun takibini sağlamaktayız. Gelelim Adsense reklam boyutları ne demektir? Adsense reklam boyutları sitenizin sağında, solunda, altında veya üstünde yerleşim durumuna göre belirli boyutlara sahiptirler. Otomatik reklam boyutları olsa da bazı temalarda veya bazı sitelerde istenmeyen boyutta çıkmaktadır. Bu da Adsense reklam kazancını düşürecektir.              Öneri Yazım: Adsense en çok kazandıran 5 sektör 

Bu reklam boyutları her yerde farklılık göstermektedir. Mesela bir örnekle sizlere anlatacak olursam eğer 970×250 pano reklam boyutu genelde sayfa üstünde veya sayfa altında olmaktadır. Bu biçimsel olarak da sağ veya sola yerleştirilemez. Yerleştirilse dahi çirkin bir görünüm katacağından dolayı tıklama olmayacak hatta rahatsızlık dahi verecektir. Bu yüzden sizler için en uygun reklam boyutlarını yazıp en uygun yerleri nerelerdir tüyolar vereceğim.

Önem sırasına göre sıralayacağım bu Tüm Adsense reklam boyutları hakkında nereye konulması uygundur diye sizlerde sitenize ve temanıza göre değerlendirebilirsiniz.

Masaüstü için Adsense Reklam Boyutları ve Yerleri ;

336×280 Sağ veya sol sidebar – Yazı başı ortası

300x 250 Sağ veya Sol sidebar – Yazı başı ortası veya altı

250×250 de sağdaki sidebarı yada ara sidebarı olanlar için uygun kare reklam boyutudur.

728×90 Üst header ve site alt footer  veya yazı en alt kısmı

300-600 sağ veya sol sidebar

970×250 Üst header ve en alt footer

970×120 site main üstü

970×90 üst header ve main ile header arası- footer

580×400 yazının en altına ve ortasına koyulabilir  gayet şık bir reklam boyutudur( temaya göre)

750×300 aynı yazının altına veya ortasına konulan reklam boyutudur (temaya göre)

Bağlantı Reklamları= Yazı başı Ortası ve Sonu- bazende sağ veya sol sidebar ( uyarsa renk ve tona göre header ve footer [boyutlarını ayarlamak şartı ile])

Yazı İçi Reklam = yazının genelde ortasına yakışmakta fakat temaya göre yazının en altına koyabilirsiniz.

Feed içi= Ana sayfada yazı aralarına koyulabilir

Yukarıdaki reklam boyutları hepsi temaya göre farklı farklı boyutlardır. Bu boyutları kullanırsanız tıklamanız artmaktadır. Şunu belirtmek isterim ki ben 580×400 reklam boyutuna hayran kaldım. Çok güzel bir reklam. Sizlere de tavsiye ederim. Keza temaya uygun olarak 750×300 reklam boyutu da öyle diyebilirim.

Mobil Adsense Reklam Boyutları Ve Yerleri:

336×280 Genelde sidebar kısmı ile yazı içindeki resmin altına ve yazının en altına konulabilir.

250×300 Header kısmına benim gözümde 320×100 den daha iyi sonuç veriyor.

250×250 Mobilde header kısmında da yer bulan bu boyut genelde dar sidebar kısmında kullanılır

320×100 mobilde en üstte yer almalıdır. Fakat tavsiyem 336×280 ve 300×250 bu yerde daha etkilidir.

320×50 Bu da genelde büyük sitelerin kullandığı mobil Adsense reklam boyutu dur. Katkı kısmında detaylı analiz edilmemiştir ama büyük sitelerde demek ki işe yarıyor.

300×600 bu boyut ise genelde sidebar kısmında yer almakta ve mobilde en alta gelmesi gerekmektedir. Yoksa çirkin görüntü sağlayacaktır.

Yazı İçi: Yazı ortası ve altında mobil reklam boyutu olarak kaliteli görünmektedir.

Feed İçi: de aynı şekilde ana sayfadaki yazıların arasında güzel bir görüntü vermekte ve tıklama almaktadır.

Yukarıdaki mobil reklam ölçüler ise temanıza göre değişiklik göstermektedir. Bunu Sizler kendi temanıza görsel olarak uygulamanız verimi ve kazancı artıracaktır. Bu reklam dizimini, yer ve boyutlarını en uygun şekilde ayarlarsanız kazanç yönünden düşüş yaşamaz aksine her zaman artış yaşar diyerek kısa bir de not vererek sonlandırmak istiyorum.

Not: Bu reklam boyutlarını ayarladıktan sonra ise siteniz Otomatik Adsense reklamlar ekleyin. Onun hakkında detaylı bilgi için yazımıza bakabilirsiniz. Bu reklam boyutu ise kendisi en fazla tıklanacak yerde o reklamı göstererek tıklama artımı sağlamaktadır. Siz de sitenize o kodu koymak için yazımıza bakmayı unutmayınız. Yazımı da beğendiyseniz paylaşmayı unutmayınız.

Adsense Reklam Boyutları ve Yerleri Nasıl Olmalıdır? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. sohbet dedi ki:

  Merhaba öncelikle çok güzel bilgiler paylaşmışsınız biz yeni adsense kullanmaya başladık ve bu tür bilgilere ihtiyaç duyuyoruz emeğinize sağlık kolay gelsin

 2. avon temsilci dedi ki:

  https://www.ucretsiztemsilci.com/avon-uye-ol/

  Avon Üye Ol! Fırsatları yakala. Siparişini ver 15 Gün sonra ödeme kolaylığından faydalan. Ek gelir elde etmek için harika bir fırsat

  AVON ÜYE OL
  Avona üye olmak istiyor yani Avon Temsilci Olmak ve ciddi kazançlar elde etmek istiyorsanız hemen Avon Temsilci Başvuru Formunu Avon Üyelik Formunu doldurarak avon temsilcisi olabilirsiniz.

Sayfa başına git