GetContact uygulaması Yasaklandı mı?

GetContact uygulaması Yasaklandı mı?
tarihinde eklendi, 590 kez okundu.

GetContact uygulaması Yasaklandı mı? Yoksa hala indirilebilir mi? Sosyal medyada şu an gündemde en çok konuşulan uygulamalardan birisi olan GetContact uygulaması Yasaklandı mı sizlere bunu anlatacağım. Facebook skandalından sonra bu haberden sonra kişisel verilerin gizliliği ihlali sıkça gündeme gelir oldu.

Bu gün alınan kararla GetContact uygulamasına erişim yasağı getirildi. Sebep olarak ise kişisel verilere fazlaca eriştiği hatta bu bilgileri sattığı iddiası ortaya çıkmıştı. Bu iddialardan sonra da bu ve buna benzer uygulamaların eriştiği bilgilerin kendi uygulama verisiyle alakalı olmadığı saptanarak bu uygulamaların hepsine erişim yasağı getirilmiştir. Yani Android telefonlar için artık Google Play Store‘dan İphone telefonlar için ise App Store dan kaldırılmıştır.

Gerçekten de çok fazla uygulamaya çok fazla veriler veriyoruz. İlerleyen zamanda bunların nereden karşımıza çıkacağı dahi bilinmiyor. Bu yüzden güvenilmeyen uygulamalara erişim vermeyin. Gereksiz bir GetContack uygulaması dahi fotoğraflar ve diğer mail adresine birde kişisel bilgilere Google Şifre geçmişine kadar erişebildiği söyleniyor. Bu uygulamanın bunlarla ne işi olabilir ki? Neden Chrome tarayıcıdaki şifrelere erişim verelim ki? Yada o uygulamanın neyine gerek bu tarz bilgiler diyorum. Ki Gerçekten de bu bilgilere erişim aldıysa da çok büyük bilgilerin ortaya çıkacağı ve bu bilgilerin satılacağı kesinlikle mümkündür. Bence satımı dahi yapılmıştır.

Facebook skandalından sonra ülkemizde birde bu uygulama gündem olmuş bunun için hemen BTK harekete geçmiştir. Bu uygulama 24 saat içinde tam olarak 2 milyar olan uygulama bilgi erişimi 5 milyara çıkarmış ne kadar hızlı büyüdüğünü göstermiştir. Çabucak yayılan ve bir anda meşhur olan bu GetContack uygulaması aktif kullanıcı olarak ise günlük 3 milyon aktif kullanıcı ve 25 milyon da aylık online ziyaretçi ye ulaşmıştır. Yani hemen hemen herkes rehberine erişim onayı verdi ise milyarlarca numara ve fotoğraf şu anda sitenin bilgi deposunda birikmiştir. Buradan hareketle artık bilmediğimiz bit uygulamayı indirmeyerek ona erişim izni vermiyoruz. Aksi halde kişisel verileriniz tehlike altına girebilir. Bir uygulamayı indirirken artık bir kez daha düşünerek indirmek şart oldu. Gerçekten binlerce bu şekilde uygulama var ve hepsinin tespiti dahi çok zor. Bilmediğiniz uygulamayı asla indirmeyin. Kişisel Blog 

GetContact uygulaması Yasaklandı mı? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Baktım; kaldırdım ben de hemen.

    1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

      Biz hemen gelişmeyi takip eden yeniliğe açık bir toplum olduğumuz için sorgulamadan hemen indiriyoruz. Bende 3-4 saatliğine indirdim tekrar kaldırdım ama işte dedim ya bilgilerimiz inşallah gitmemiştir.

Sayfa başına git