Adsense TBM artışı Nedenleri?

Adsense TBM artışı Nedenleri?
tarihinde eklendi, 508 kez okundu.

Adsense TBM artışı nedeneri neler?

Adsense TBM artışı benim web sitemde belirgin şekilde arttı. Kişisel Blog olamama rağmen Sebebini tahminimce anlattım. Bunun hemde size sebebini sormak istedim. Arkadaşlar bu ay itibariyle Adsense TBM artışı‘nı toplamda 3 şeye bağladım. Bunları bir bir anlatacağım. Bilmiyorum benim Adsense hesabımda TBM artışı olduğu için yazma gereği duydum. Arkadaşlar toplamda 3 nedene bağladığım artış sebebi Adsense Yaptığım Ayar, Adsense Otomatik Reklamlar ve Youtube getirilen Para Kazanma Politikası dır. Bunları bir bir sebepleriile sizlere anlatacağım.

1) Adsense yaptığım Reklam ağları ayarları

Adsense geçenlerde %20 artış adında yazdığım yazıda da bahsetmiştim. Gereksiz Adsense ağ sağlayan firmalar kazancı düşürmekteydi. Buları bir bir yazımda anlatmıştım. Sizlerde bunları nasıl yaptığım için yazıma bakıp daha sonra da kendi web sitenizde uygulayabilirsiniz. Ben TBM 0.18 krş tan 0.34 krşa çıktığını tespit ettim. Fakat tamamı bununla değil diğer etkenlerde buna sebep olmuştur. Yani genel olarak konuştum. Bir ay önce bu ayarı yaptım. Yaklaşık 20 gündür de Adsense Otomatik reklamlar aktif olunca tıklama arttı. Buda etken YouTube de etkendir. Sizler de Adsense Ağ ayarlarını yapmak isterseniz Adsense Kazanç Attırma adlı yazıma bakınız.

2) Adsense Otomatik Reklamlar Kazanca Artış kazandırdı

Adsense Otomatik reklamlar dediğimiz ayar hemen hemen sadece bir kod ile neredeyse tüm işlerin reklamların görüldüğü reklam türüdür. Koyduğunuz bir adet reklam kodu ile Metin görüntülü reklamlar, yazı içi ve feed reklamlar birde eşleşen içerik reklamları aktif olmaktadır. Bunun yanında birde mobil gösterim için de Viynet ve sabit reklamlar aktif olmaktadır. Bu da mobil deneyim için etkin tıklama katmaktadır. Bu da TBM gelirinde artışa sebep oldu. Bence de sabit reklamlar hariç diğer ayarları açın sitenize destek verecek reklamlar tıklama bölgesinde görünecektir. Bu da sizin sitenize de katkı sağlayacaktır.

3) YouTube para kazanma politikasının değişmesinin

Şimdi içinizden diyorsunuz ki bu neden Adsense etkilesin demi? Bence çok yanlış düşünüyorsunuz. Bu nasıl etkiledi diyecek olursak eskiden hemen hemen kanalların bir video paylaşanı da para kazanmaya açıktı. Yani bir vide biraz izleme elde ederse Youtube para kazanma aktif oluyordu. Bu da reklam verenlerin reklamlarını kaliteli olmasını hemde gereksiz gösterimden dolayı zarar uğratıyordu. Yani örneğin bir şirket Kripto Para reklamı yapıyor. Adsense gösterimi Youtube den de video kenarında gösteriyordu. Bu da o videoyu izleyen için boş gösterim sayılıyordu. Bunu birde YouTube hileleri etkiliyordu. Bu alana para kazanma politikası getiren YouTube reklam almak için 4.000 saat sınırı ve 1000 abone sınırı getirdi. Yani herkes Youtube den para kazanmayı aktif edemeyecek olduğu için yayınlanan reklamlar da daha az ve kaliteli olmaya başladır. Tıklama da maliyet olarak mecburen artmış oldu. Rekabet içinde firmalar biraz daha kesenin ağzını açtılar. Sizde daha detaylı YouTube para kazanmak politikası öğrenmek için yazıma davetlisiniz.

Son Sözler: Bu gelişmelerden sonra da ister istemez biz web sitesi yayıncıları da olumlu etkilendik. Benim Adsense TBM artışı gayet iyi seviyeye çıktı. Ortalama 0.18 krş olan TBM geliri 0.30 krş un üzerine çıktı. Bu yüzden de sizlere de bunun sebebini kendimce yazmak istedim. İnşallah sizlerinde Adsense  gelirinde artış yaşanır. Sizin sitenizde bu reklam kazanç artışı oldu mu? Oldu ise sebebini neye bağlıyorsunuz? Farklı bir eklemek istediğiniz konu var mı?

Adsense TBM artışı Nedenleri? Konusuna 7 Yorum Yapıldı
 1. Veysel Keleş dedi ki:

  Benim de küçük bir youtube kanalım vardı aylık 15 lira falan getiriyor koca google üç kuruşa göz dikti diye kızıyordum. 🙂 Blogumdaki gelir artışını ben de farkettim aslında. Youtube ile alakalı olacağını hiç düşünmemiştim. Çok mantıklı geldi yazıyı okuyunca. 🙂 Kazanç arttırma ipuçlarınıza da göz atacağım. Teşekkürler.

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Bence de biraz daha kalite arttı reklamlarda. Çünkü baya bir youtube kanalı kapandı. Yani bu kanallarda gösterimi olan tüm relamlar kaliteli şekilde ya bloglara kaldı ya da diğer büyük youtube kanallarına yani artık kazanan hakkını alır gibi geliyor.

 2. Otomatik reklamları sen kullanıyor musun? Kullanıyorsan manuel olanları kaldırdın mı?

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Otomatikleri kullandım Manuüel olarak da kullandığım için arada viynet reklamları ve arada da yazı içi çıkmaktadır.

  2. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Ama eşleşen ve sabit reklamlar aktif etmedim. O yüzden de fazla belli olmuyor.

 3. Çok faydalı makale olmuş, teşekkürler paylaşım için.

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Değerli yorumunuz için bende teşekkür ederim. Sağolun

Sayfa başına git