Youtube’dan para kazanmak artık çok zor

Youtube’dan para kazanmak artık çok zor
tarihinde eklendi, 311 kez okundu.

Youtube’dan para kazanmak artık çok zor Son dönemlerde popüler olan Youtube dan para kazanmak  artık çok zor oldu. Yakında ocak ayıda yapılan değişiklikler kimse artık Youtuber olamayacak. Yani diğer yazımda da yazdığım gibi Youtuber olmak hayal oldu da diyebiliriz.  Bu yazıyı yazma sebebim ise geçenlerde değindiğim gibi Youtube reklam politikalarını 2018 yılında güncellemeye gitti. Yani herkesi youttuber olmasını ve birde Youtube’un çöplük olmasını engellemek için bir dizi değişikliğe gitti. Bence de bu değişikliğin şart olduğunu gerekli olduğunu bu yazımda sebepleriyle birlikte sizlere anlatacağım.

Yotube bilindiği üzere son zamanlarda daha çok kullanıcı sayısına ulaştı. Bildiğimiz üzere hemen hemen herkes kanal sahibi oldu video çekmeye başladır. İş kur bile artık Youtuberlık diye bir meslek tanımladı. Her şey resmi olarak kabul görünce de bu sefer işin biraz da cılkı çıkmaya video kalitesi düşmeye ve reklamlar amacına ulaşmamaya başladı. Videosu olan herkeste para kazanma aktif oluyor daha sonra belli kurallar olmadığı için izlendikçe herkes para kazanabiliyordu.  Saçma saçma videolar bile rağbet görüyordu. Youtube izleme başı ne kadar para veriyor diye sizlerinde soruları varsa yazımıza da bakınız.

O yüzden artık Youtube yönetimi buna dur demeliydi. Daha sonra da bunun için önce bir kural getirildi. Yaklaşık 5 ay önce 10.000 kuralı aktif edilmiş bu kısa sürede tepki çekmişti. Bu da piyasadaki çöp kanal ve çöplük videoların sonunu getirmemişti. Artık YouTube kazanç politikasını ağır şekilde güncelledi. Daha sonra bu güncelleme çok büyük tepki çekti. Fakat buna tepkiler gelse de Youtube kararı geri çekmedi ve Youtube’dan para kazanmak artık daha zorlaştı.  Gelelim Youtube’dan para kazanmak için gereken şartlar neler onları açıklamaya:

Youtube reklam politikaları Neler?

Youtube kanal sahipleri için artık Adsense açmaktan ve para transferinden, küçük iş ortaklarından ve reklam verenlerin reklam gösterimlerindeki kalitesindeki düşüşü önlemek için bir dizi reklam politikası değişikliğine gitti. Gelelim bu değişiklikler neler?

 1. En az 1.000 abone sayısına ulaşmak
 2. Son 12 ayda 4.000 saat izlenmiş olmak

Bu değişikliğin amacı neydi?

 • İyi ve kaliteli içerik üreten iş ortaklarıyla çalışmak
 • Reklam verenlerin reklamlarını kaliteli kanallarda göstermek. (reklam verene verim katmak)
 • Saçma sapan kanalların kapanmasını sağlamak
 • Yeni açılacak kanalların azami dereceye inmesini sağlamak
 • Her video çekenin youtuber olmasını önlemek
 • Reklam gösterimindeki kaliteyi artırmak
 • Ufak tefek kanalların az derecedeki kazanç işlemleriyle uğraşmamak
 • kullanılmayan kanalları kazanca kapatmak
 • Kitlesi olmayan hesapları kazanca kapatmak
 • İzlenmeyen ama eskiden izlenen videoların kazancını engellemek ( Bazı kanalların abonesi yok ama çok izlenmesi var)
 • Amacı olan Kanallarla çalışmak
 • Saçma sapan onca YouTuber olmak isteyenlerin azalmasını sağlamak

Tüm bu yukarıdaki sebepler abone sayısı ve son 12 ayda izlenme saati politikasının gelmesine sebep oldu. Yani bizce de değiştirilen bu youtube reklam politikası yerinde olmuş bir uygulamadır. Yani kendisine yeteneklerine güvenenler bir yerlere gidecektir. Bu da her zaman içerik ve kalite ikilisini olumlu yönde etkileyecektir. Burada YouTube iş ortağı olanların da kazan kazan performansına katkısı büyük olacaktır. Youtube yönetimi hem kendisini hem iş ortağını hemde reklam verenleri düşünerek bir çalışma yapmış keza bunu da başarmıştır.

Youtube’un bu değişikliği gayet başarılı bulan birisi olarak söylüyorum ki yakında da bu değişimi Adsense web siteleri için yaparsa daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.  Hemen alttaki yazımızda o yazımıza giden başlıktır.

Yakında Adsense para kazanma şartları da değişebilir

Değerli okurlarımız Youtube’dan para kazanmak gerçek manada zorlaştı. Bunu da yukarıdaki bölümde anlattık. Sizler Youtuber olmak istiyorsanız da bu yazımı detaylı inceleyerek bir yola girmelisiniz. Bunu da başarmak için 1.000 abone ve 4.000 saat izlemenizin olması gerekiyor. Onu da kaliteli içerik üreterek sağlayabilirsiniz. Bu arada bende Kendi Youtube kanalıma abone artırımı yapıyorum. Sizlerden de destek olmanızı ve abone olmanızı bekliyorum. Abone olduktan sonra isterseniz de aşağıya kendi kanal linkinizi yazarak diğer arkadaşların ve benimde sizin kanala abone olmamızı sağlayabilirsiniz. Değerli okurlarım şimdilik bir yazının daha sonuna geldik. Diğer yazımızda görüşmek dileğiyle..

https://www.youtube.com/channel/UC7dwPsZIr8T2taaVfipliVw

Youtube’dan para kazanmak artık çok zor Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. Blogum Harika etkinliği ile siz de blogunuzla kazanmaya aday olun; yarışma başladı şimdi siz de katılım gösterebilirsiniz. Web sitenizi tanıtın, promosyon ve ödüller kazanın. Sponsorlarımızın desteği ile bloglar arası etkinlik yarışmamızı 2018 yılı başında düzenliyoruz; şimdi siz de harika bloglar dünyasına katılın. Detaylı bilgiyi web sitemizden öğrenebilirsiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler!

  Web : http://www.blogumharika.com
  Mail: iletisim@blogumharika.com
  Tel : +902123127066

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Başvuruyu yaptım teşekkürler

 2. Burçak GÜLSÜM dedi ki:

  Ben doğru bir politika olduğunu düşünüyorum. Artık işler iyice çığırından çıkmıştı.

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Bende destekleyenlerdenim. İnşallah aynı kurallar Adsense içinde gelir ve Adsense için tek site kuralı gelmeli bence de gereksiz ıvır zıvır bloglar da ortadan kalkar. Yani adamlar tek siteden aldıkları Adsenseyi tüm sitelerine koyuyor. Hak etmeyen ve 3-5 aiteyi yönetenler de aradan çekilir.

 3. Zulal dedi ki:

  Youtube un şartları hakikaten ağır. İki yıldır biriktirmeye çalıştığım paramda sözleşme feshi yüzünden uçtu gitti…
  Youtube aboneliği konusunda desteğim tam 🙂
  Benim kanal adresi ise ; https://www.youtube.com/channel/UCiEzParLM6z71oO6CI-YR7A

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   bende kanalınıza abone oldum. Destek için de sağolun. Youtube onay alırsanız daha iyi olur inşallah..

Sayfa başına git