WordPress ?m=1 sorunu ve ?m=0 çözümü

WordPress ?m=1 sorunu ve ?m=0 çözümü
tarihinde eklendi, 373 kez okundu.

Blogger’dan WordPress’e Geçtikten Sonra oluşan ?m=1 sorunu ve ?m=0 çözümü

Genellikle Blogger panelinden wordpress hostnge geçenler Google Search Console den hep linklerin sonunda ?m=1 sorunu ve ?m=0 sorunu olduğunu tıkladıklarında ise sayfa bulunamadı yazısı karşılarına çıktığını söylüyor. Bende o sorunu yaşadığım için sizlere hemen yardımcı olmak için bulduğum bu kodu sizlerle paylaşmak istedim.

Bu kod neden çıkar öncelikle ona bakalım. ?m=1 kodu veya ?m=0 kodu blogger kullananlar için Bloggerin sunduğu özel mobil girişler için kolaylaştırılmış, mobile tam uyum göstersin diye eklenmiş entegrasyon kodudur. Bu sayede mobilden girenler eğer site veya blog Blogger alt yapısındaysa alan adından sonra ?m=1 gelmektedir. Yani https://www.nuriozzkan.com?m=1 şeklini almaktadır.  Bu sayede mobil cihazda hem hız hemde tema uyumluluğu artmaktadır.

?m=0 ise bu Siteye girdiniz. Chrome kullananlar bilirler masaüstü sürümü iste dediğinizde masaüstü sürümünü göstermektedir. Blogger altyapısını kullanan site ise bunu mobilden girenlere masaüstü sürümünü ise ?m=0 kodu ile göstermektesir. Bu ayrı ayrı yazılar ve sayfalar için de geçerlidir. Mesela https://www.nuriozzkan.com/2018/02/kolanin-faydalari.html?m=0 şeklinde görünmektedir. Bu sayede daha hızlı ve mobilden girenlere entegre çalışmaktadır. Bu da mobilden girenler için Google aramalarında bu kodla birlikte girdikleri için üst sıralara çıkmaktadır. Daha sonra Blogger’dan WordPress’e geçiş yapan birisi için ise sorun olmaktadır. Çünkü WordPress o kodla destek sağlamamakta site alan adı neyse onu mobilde kod getirmeden desteklemektedir. Bu kez de site yöneticileri bu kod sorunu ile karşılaşmaktadır. Gelelim bu koddan nasıl kurtulacağımıza.

?m=1 ve ?m=0 sorunu çözümü nasıl olacak?

?m=1 sorunu ve ?m=0 sorunu çözümü için öncelikle WordPress için eklenti kurmamız gerekiyor. Bunun için solda eklentiler kısmına ardından yeni eklenti ekle bölümüne daha sonra ise çıkan sayfada arama kısmına YOAST SEO yazarak aratıyoruz. Bulduğumuz eklentiyi kuruyor ve etkinleştiriyoruz. (Yoast seo zaten sizin seo ayarlarını yaptığınız panel ve anahtar kelimelerinizi kurduğunuz sistem olduğu için bu eklenti size çok faydalı olacaktır)

Kurlum için görsel hemen alttadır.

Daha sonra bu yoast seo dan sizlere nasıl bu ayarı yapacağınızı anlatacağım.

Kurduktan sonra sol en altta SEO yazan yere tıklayacaksınız. Açılan sayfada Araçlar Kısmına tıklayın daha sonra dosya düzenleyicisi yazan yere tıklayın. Orada Hem Robots.txt ayarını hemde .htaccess ayarını yapabiliyorsunuz. Bizim için önemli olan oraya .htaccess kısmı. Oraya hemen alttaki kodu kopyalıyoruz. RewriteBase / kodundan sonra bu kodu bir alt satıra yapıştırıyoruz. .htaccess kaydet kısmına bastığımızda işlem tamamdır. Artık ?m=1 ve ?m=0 linki ile gelenler artık normal url ye yönlenecektir. Bu sayede hata almayacaksınız. Gelelim bunun da resmine o da aşağıdadır.

RewriteEngine On
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^m=0$
RewriteRule ^(.*)$ /$1? [R=301,L]

RewriteEngine On
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^m=1$
RewriteRule ^(.*)$ /$1? [R=301,L]

Resimle anlatım :

Aşağıda ise bu ayarları yapmanın videosunu çektim. Yapamayanlar için ise bu video yardımı ile yapabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git