Kişisel Blog

Kişisel Blog
tarihinde eklendi, 363 kez okundu.

Kişisel Blog

Blog ve Blogger seriveninde en zorlu blog konusu kişisel blogdur. Şimdi özellikle okuyucuların gözünde işte ne kadar basit kafana geleni yazıyorsun diyor gibi görünüyor. Aslında asla ve asla o şekilde düşünmeyin. Kişisel blog şu anda en zor konunun bulunduğu yazmak için bazen saatlerce düşündüğün bir blog konusudur. Bakın yaklaşık 3-4 gündür konu düşünüyorum. Kendimi anca bu başlığa odaklayabildim. Neden mi birde bahanem oldu. Eskiden nuri özkan kişisel blog olan adımı sadece kişisel blog yaptım. Bu da bana bir konunun önünü açmış oldu.

Değerli okurlarım asıl konum Kişisel Blog yazmak ne kadar zor sizlere onu anlatacağım. Ben günlerce veya saatlerce konu aradığımı hatırlıyorum. Bazen bulamadığımı araştırmalar yapıp saatlerce ve sonra bir kelime dahi yazamayıp uyuduğumu hatırlamıyorum. Bunların hepsinin sebebi ise kişisel bir blog sahibi olmamdır diyebilirim. Başta keşke bu konu üzerinde durmak istiyorum. Ben açtım siz açmayın. Sizlere kişisel blog açmanın eksilerini anlatacağım. Artılarını diyemiyorum artılar çok ama çok sınırlı olduğu için aklıma dahi gelmeyecektir. En başta da yazacak konu olmaması diyeceğim. Ki sizlere bu konuyu yazmayı bile 3 gün sonra buldum.

Arkadaşlar başta konunuz çok sınırlı diyebilirim. Neden mi işte şundan yazacak o kadar konu var ki ne yazacağınızı ve neye karar vereceğinizi bilmiyorsunuz. Yani okyanus tasınız ama bir ağaç kütüğünüz bile yoktur tutunacak. Umarım sözlerimi anlatabiliyorumdur. Sizin yerinizde olsam blog açıp yazmak istesem direkt olarak spesifik bir konu seçerim ve hemen o konuda zirve olmaya çalışırım. Bildiğiniz ve kendinizi iyi hissettiğiniz ilk alandan yürüyün. Mesela telefonlara özellikle de iPhone telefonlara ilginiz var onun adı ile bir blog açın ve yürüyün. Teknoloji blogları kazanç olarak da iyi denilebilir. Yani alacağınız reklamlar kaliteli bir kazanç sunabilir. Mesela windows sistemlerini pc donanımlarını iyi biliyor ortaya bir şeyler çıkarabiliyorsunuz direkt yürüyün ve tüm konularınızı bu konuya odaklı yazın. Ki yazarken o kadar konu bulacaksınız ki en ince ayrıntısını bile kocaman bir başlık ve kocaman bir yazı şekilinde okuyucularınıza sunacaksınız.

Konu Bulmak Çok Zor

Ben ise kişisel blog diyeceğim ama 3-5 saat ekrana bakacağım. Ne yazayım. Ne yazmalıyım diye düşünüp bilgisayarı kapatıp gideceğim. Yarın yine aynı diğer gün yine aynı derken bu şekilde bir kaç gün sonra yazabileceğim. Yani bu yönden daima odak noktalı yani Niche Bloglar daha şanslı olacaktır. Yazacağınız şeyler sizi Google aramalarında zirveye çıkaracaktır. Seo açısından da en iyi performansı sizin blog gösterecektir.

O yüzden de sizelere tek tavsiyem kişisel blog açmayın. Tek artısı adınıza açarsanız ki bunu tavsiye etmiyorum isminiz marka olacaktır. O da biraz gayret ve biraz da kaliteli içerik üretmek ile olacağından dolayı biraz zor görünüyor. Ha bir de adınıza ait e posta olacaktır. Tabi onun içinde hosting gerekli olacak. Ona da yaklaşık 100 tl gibi bir ücret ödeyeceksiniz yıllık olarak. Bu da size daima bir maddi yük demek. Siz siz olun belirli bir uzmanlık alanınıza göre konu belirleyin o konu üzerinden yürüyün. Yoksa benim gibi Kişisel Blog derseniz o zaman hayatınızın yanlışını yapmış olursunuz. Tabi illa açmak isterseniz de açın. Ben herşeyden yazarım diyorsanız ki o da ayrı bir heves ben bundan dolayı baya yoruldum. Siz yorulmayın derim.

Bakın sadece konu bazlı zirve olabiliyorum Google aramalarında fakat site bazlı olamıyorum. Kişisel blog adına o kadar yazı ve yorum var ki ileride bir gün kişisel blog yazılınca ilk sayfada çıkmak için çabalıyorum. Ama nuri özkan yazında zirve olsam da benim ilk hedefim kişisel de zirve olmak. İlerde umarım bu da olur. Bir de Yazacağınız yazı çok kaliteli olmalı ki ilk sıralarda çıkamazsınız. Neden mi niche blog yazdığınız zaman konu için daha önceki yazılarınızdan dolayı blog gücünüz Google için önem arz etmektedir. Bu sayede yazdığınız yazı iyi olmasa dahi sıralaması iyi olacaktır. Fakat kişisel blogda durum bu şekilde olamyacağı için tek çareniz yazının mükemmel olması gerekiyor. Olsa dahi belki ilk sıralara çıkamayabilirsiniz.

Örnekli Açıklama

Yani sizlere örnek vererek açıklamak istiyorum. Google’a Bistcoin yazın. Benim bir adet niche blogum var. Koskoca milliyet habertürk vs gibi lider gazetelerden önce sitem çıkmaktadır.  Hepi topu 20 adet yazım var ama anahtar kelimem niche blogda bistcoin olduğu için onlardan önce çıkmaktadır. Sebebi ise o blogun odak konusu çıkacağı düşünülen bistcoin dir. Bu yüzden onlardan önceyim. Bu ise blog gücüdür. Biz bunu kişisel blofçgda sağlayamadığımız için sadece konuyu başlık olarak kısıtlayım güzel bir yazı yazmamız gerekiyor. Nasıl mı bakın bistcoinden örnek vereyim. Ben Kişisel blogum olan nuriozzkan.com adresinden bistcoin aramasında zirve olamam fakat bistcoin ne zaman çıkacak sorgusunda ilk sıralara yerleşebilirim. Bunu da kaliteli bir yazı ile ancak yapabilirim.

Tavsiyem

Sizler ne demek istediğimi blogun içerisine girince anlarsınız. Yani blog açma fikriniz varsa size tavsiyem spesifik konu seçerek başlayabilirsiniz. Çünkü marka olmak küçük düşünmekle başlar sonrasında büyük mesafe alarak devam eder. Siz siz olun adınıza blog açmayın. Çünkü çok Zor ve teferruatlı diyerek sözlerimi sonlandırıyorum. Umarım dediklerimi bir kenara atıp bu yola girmezsiniz.

Kişisel Blog Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Dnd can dedi ki:

    Yine güzel bir yazı, emeğinize sağlık.

    1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

      Çok ama çok teşekkürler. Kişisel blog yazmak kadar zor bir iş yoktur. Konu çok olduğu için gerçekten hiç ama hiç başarıyı sağlayamıyoruz. En güzeli 1-2 konu üzerine yağunlaşıp seoyu ona göre yapmak daha güzel olacaktır.

Sayfa başına git