Website Hosting Nedir?

Website Hosting Nedir?
tarihinde eklendi, 346 kez okundu.

Website Hosting Nedir? Öncelikle sizlere Website nedir? Alan adı nedir? ve Hosting nedir? diye anlatacağım.  Website Hosting Nedir? Diye yazdığım bu yazımda tahminime göre bir site kurmayı planlıyor ve araştırma yaptığınızı varsayıyorum. Bu yüzden de detaylı araştırma yapıp bir websitesi kuracaksınız. Bende kendi Websitemi açmadan önce sizler gibi detaylı yazılar okudum. Bir çok makale bitirdim. Sonunda alan adımı (domain) alarak işe koyuldum. İlk olarak Blogger altyapısında başladım. Ücretsiz blog olarak daha sonra da Web alan adımı birde hostu’mu alarak devam ettim. Sizlere bunlar hakkında detaylı bilgilendirme yazısı yazacağım. Öncelikle kavramları öğrenmek adına Website nedir? diye başlamak istiyorum.

Website Nedir?

Arkadaşlar Website web dünyasına ve arama motorlarında görünmemizi yer almamızı fikirlerimizi düşüncelerimiz paylaşabileceğimiz sistem diyebiliriz. Dünya artık herkesin bir websitesi olamasına doğru gidiyor. Yani artık websitesi herkes için bir mecra olma yolunda ilerliyor. Mesela Benim websitem nuriozzkan.com dur. Bu adresin yer aldığı Google’de görüntüsü Websitesidir. Yani herkesin düşüncelerinin yer aldığı ve fikirlerini paylaştığı özgür alandır diyebilirim. Şu anda benim yazdığım bu yazı bir alan adının (nuriozzkan.com) size website görüntüsüdür. Yani arada denetleyicinin olmadığı sosyal medyadır. Arada Facebook’un ekibinin olmadığı Facebook’tur diyebilirim. Arada Marck Zurkerber in olmadığı karışanın almadığı bir sosyal medyadır.

Bu yazımı yazarken sizlere doğrudan ulaşabiliyorum. Yani örnek verecek olursak bir haber sitesinin haberini anında okuyabiliyorsak bu websitesinin sayesinde okuyoruz. Bize açılacak olan tüm bilgilere erişiyoruz. Tabi küçük bir not karışan eden yok dedim ama denetleme mekanizmaları suç teşkil eden şeyleri de denetleyebilir websitenize erişimi engelleyebilir. Bunun için tanımımı daraltayım suç ve hakaret teşkil etmeyecek her şeyin özgürce kullanıldığı bazen resim, bazen video, bazen makale ve bazende haberlerin yer aldığı okuma alanı diyebiliriz. WWW sisteminin kurulmasından sonra ve arama motorunun da yaygınlaşması ile website ve blog kullanımı bir hayli arttı. Websitesi denince bir kaç kategoride ayırabildiğimiz siteler vardır. bunlar;;

Kişisel, Firma, Ürün, Kuruluş birde devlet mekanizmalarının kullandıkları mevcuttur. Her kategoride ise açabilirsiniz. Konuları istediğiniz şekilde belirleyebilir ve websitesi üzerinden kazanç sağlayabilirsiniz. E ticaret sitesi açabilir ürün pazarlayabilir. Şirketinizin adına websitesi açabilir kendiniz hakkında gelişmeleri paylaşabilirsiniz. Bu sizin her ne konuda açarsanız açın dünyadaki ve webdeki yüzünüz, kimliğinizdir. Yani sözleri Websitesi nedir? diyerek toparlamış olduk. Websitesi sizin dünyada ve web alanındaki görüntünüz dür.

Bunun İçin İse Alan adına ve Hostinge ihtiyaç vardır.

Alan Adı Nedir?

Alan adı (domain nedir) bir websitesi açmak istiyorsunuz. Bunun için bir adrese ihtiyacınız olacak. Tıpkı nuriozzkan.com gibi maxicep.com veya memurlar.net veya pa.edu.tr vs bir çok uzantının olduğu gibi alan adları gerekmektedir. Bu bizi www dan sonra sizin websitesine taşıyan adres kısmıdır, yani url dir. Bu adresi www sistemine bağlanarak sizin sunucunuz ile irtibata geçerek içeriklerinize erişim sağlanmasına kaynak olan ad kısmıdır. Bu Google dan bilgilerin tanınmasına önbelleğe almasına da yardımcı olmaktadır.  Alan Adı Nedir? Yani Bu gün bu yazımı bulmanızı sağlayan şey benim Google’a gönderdiğim Websitemin alan adı ile kayıt olmaktadır. Yani benim bu dünyadaki (Web Dünyası) ayak izlerim diyebilirim.

Hosting Nedir?

Website Hosting Nedir? diye başladığım yazımda hosting nedir ? diyerek devam etmek istiyorum. Alan adını aldıktan sonra bizim girdiğimiz verileri yazı olsun video olsun adresimize bağlanınca bu verileri ekranımıza getiren sistemlerdir. Yani dosyalarımızın yazılarımızın makalelerimizin kaydedildiği bilgisayardan büyük sistemlerin yer aldığı geçici veya kalıcı hafızalarında içerisinde olduğu sistemdir. Birçok bunu yapan sistem hosting firmaları mevcuttur. Bunlardan en büyüğü tabiki de WordPress.org dur. Neredeyse profesyonel Websitelerinin %40 ı WordPress altyapısını kullanmaktadır. Bunu bedava host almadan yönlendirdiğimiz Blogger da mevcuttur. Ama ondaki bir kaç ksıtlı imkan webmaster’ları hosting almaya itmektedir. Hazır Web Siteleri de vardır anahtar teslim her şeyi hazır olan. onu da belirtmek istedim.

Hosting sadece sunucu mudur? tabiki de hayır. Kendinize ait olan alan adının bir mail adresini oluşturmanıza imkan sağlayarak yönlendirme vs her şey bu haost paketinin içerisinde mevcuttur. Mesela benim iletisim@nuriozzkan.com e postamın oluşumunu WordPress hostunu alarak İHS den ise bu hosta e posta açarak devam ediyorum. Alan adımı da bu arada İHS Telekom’dan aldım. Sorun yaşamadım. Yani hosting tüm Websitenizdeki verilerin depolandığı gerektiğinde çağırdığınız bilgiler hizmetler bütünüdür. Yani alan adı için ayak izi demiştik. Hosting ise gölgesi demek yerinde olacaktır. Yani arka planı geri planı deposu anlamına gelen sunucudur.

Website Hosting Nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. arif dedi ki:

    ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞSINIZ.
    HANGİ FİRMADAN HOSTİNG ALMALIYIM?
    BU SORUNUN CEVABI İÇİN BU SİTEYİ ZİYARET EDİN:
    http://internetteparakazanmak.net

Sayfa başına git