Ripple ve Ethereum Karşılaştırması Sonuçları (İlginç Sonuç)

Ripple ve Ethereum Karşılaştırması Sonuçları (İlginç Sonuç)
tarihinde eklendi, 320 kez okundu.

Ripple ve Ethereum Karşılaştırması Sonuçları İlginç Sonuç Son birkaç ay içerisinde hızla gelişen, değerine değer katan Ripple ve Ethereum Karşılaştırması ve arasındaki farkları son zamanlar coin rehberi olan birçok internet sitesinde sorulan en fazla sorular arasındadır. Bu yüzden bu makalemizde bunlar arasındaki farkları ele alacağız. Gelelim Ripple ve Ethereum Karşılaştırması’na:

RippleCoin

Son günlerdeki çıkışıyla kripto para borsasında 2. Sıraya yükselen Ripplecoin (XRP) dağıtılmış, açık kaynak kodlu kripto para birimidir. Bankalara, kredi kartlarına , döviz bozdururken ödenen masraflara ve bunun gibi çeşitli şeylere karşı olarak çıkmıştır. Arkasında bulunan şirketin ismi OpenCoin’dir. Ripple ağında Dolar , Euro , Bitcoin gibi para birimleri önemsenmeden transferde kesintisiz olarak aktarılmaktadır. 100 milyar Ripplecoin yaratmayı planlayan şirket yarısını sirkülasyon için yarısını da şirket içinde tutma amacı da planlar arasında yer almaktadır. Madenciliği yapılamamaktadır ve blockchain tabanlı defterler tamamen bir şirket tarafından yönetilir.

EthereumCoin

İlk bakışta altcoin olarak gözüken bir kripto para aslında altcoinlere kıyasla daha fazla yenilik gösteren bir kripto paradır. Akıllı sözleşme (komut dosyası) özelliğine sahip açık kaynak kodlu, halka açık, blok tabanlı ve dağıtılmış bir ağdır. Ripple coinin aksine merkezi yoktur. Ethereum Sanal Makinesi ile işlem yapılır. 4 kişilik bir ekip tarafından tasarlanmıştır. Bitcoin’ den yola çıkarak tasarlanmıştır lakin kendi özel bir yazılım diline sahiptir. Bitcoin ile benzer olan merkezleştirilmiş, şifreli ve güvenli işlemleri sağlamak maksadıyla blockchain teknolojisini diğer adıyla blok zincir teknolojisini kullanmaktadır.

Sonuçlar: Madencilik teknolojisini Bitcoin’ den esas alsa da daha geliştirerek daha seri bir hale getirmiştir. Ethereum’ da blok süresi yaklaşık 12 saniye civarındadır. Turing tam iç kodu bulunmaktadır. Platform geliştiricilerine büyük destek veren bu coin bu yüzden kendini hızlı bir şekilde geliştirebilmektedir. Yolsuzluklara karşı dayanaklı olan bu coinde 3.taraflar platformda yer alan bir veriyi herhangi bir şekilde değiştiremezler. Güvenlik esasına dayan Ethereum’ da siber saldırılara ve hileli etkinliklere karşı da bir önlem almıştır. Ripple’ a kıyasla ülkemizde daha meşhur olduğu için birkaç sitede doğrudan satışı mevcuttur. Ripple ve Ethereum Karşılaştırması – Nuri Özkan Kişisel Blog

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git