Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?
tarihinde eklendi, 371 kez okundu.

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı? Arkadaşlar bu gün sizlere kendimde deneyimlediğim ve forumlardan da okuduğum bir konuyu anlatacağım. Adsense reklam yerleşimi nasıl olmalı.  Dolayısıyla sitede fazla reklama gerek yoktur. Reklam Arttıkça Kazanç Düşüyor. Bu yüzden doğru adsense reklam yerleşimi nasıl olmalı diye sizler araştırma yaparak yazı yazdım.

Reklam Sayısı Arttıkça Kazanç düşüyor!

Özellikle de Adsense reklamları bu konuda en başta gelen firmalardan ve hassas olarak kullanılan bir reklam birimi olduğu için bu konuya bir hayli dikkat ediyor. Yani sitede çok reklam paylaşmak ve çok çeşitli reklam koymak gerçekten deneyimlerimle söylüyorum kazancı düşürüyor. Bunu etkileyen bir çok faktör varsa da bu temel faktör diyebilirim.

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle size bu dizimi nasıl yapmanız gerektiğini anlatacağım. Arkadaşlar öncelikle Adsense panelinde bir adet esnek reklam kodu bir adet 728×90 bu 970×90 da olabilir site temasına göre bir adet bağlantı reklamları bir adet de yazı içi reklam kodu oluşturun. Yani toplamda dört reklam kodu. Ama 3 farklı reklam çeşidi.

Gelelim bu reklam kodlarını sitemiz yerleştirmeye;

üste 728×90 veya 970×90 kodunu header kısmınıza yada temanıza göre yer varsa logonun yanına koyun. Logo yanı ise genelde 728 ölçeklisi idealdir. Ama header altı ise genelde 970 daha verimlidir.

Esnek kodu ise sağ veya sol sidebar yani yan reklam alanına ekleyin. O genelde 336×280 boyutunda yada 300×600 boyutunda olur. Genelde gördüğüm masaüstünde sıklıkla 336 ama bazende 600 boyutu olmaktadır. Fakat mobilde %95 ise 336×280 boyutundadır. Not: tabi bu temadan temaya da değişiyor.

Yazı içini ise Google dan Kullandığınız sistem hangisi ona göre yapılışına bakarak sitenize yerleştirin. Yazının genelde ortasında çıkması tavsiye edilir. Başında da olabilir sonunda da fakat ortası daha iyi ve avantajlıdır.

Gelelim bağlantı koduna. Bağlantı yazının hemen altında iyi performans gösterdiği için onu yazının hemen altına yerleştirin. Bunu manuel olarak da yapabilirsiniz. Ama tavsiyem yazılarınız çok ise ilerde başa bela olacaktır. Yazıların tek tek içinden silmeniz gerekiyor. Bence onunda yapılışını kullandığınız panele göre araştırın ve kodu temanın html sinden yerleştirin.

Doğru Dizim En fazla ama bu olmalı. Dahası tık başı kazancı düşürür.

 

Daha sonra gelelim reklam yerlerine toplamda size tavsiyem en fazla 4 olsun. Bunun kesinlikle bir tanesi bağlantı reklamları olursa çok ama çok faydası vardır. Sebebi ise sizi 3 reklam sınırından kurtarmaktır. Bu sınır gerçi kalksa da kazanç için faydalıdır. Yani sitenizde göze ne kadar reklam çarparsa tıklama oranı artacak o arttıkça da tık başı maliyet düşecektir. Aynı reklam kategorisinde aynı reklama aynı sitede sayfada toplam 1 reklam varken miktar fazla, iki varken ona göre az , 3 ve üzeri reklamlarda çerez parasından az yatmaktadır. Yani mantık şu asla olmamalıdır. Ne kadar reklam lor isem o kadar tıklanma oranı artar. Bu değildir. İşte. Ne kadar doğru yere kilit ve az reklam korsam o zaman kazanç artar.

Az Reklam Çok Kazanç

Yani az reklam çok kazanç size en fazla karı sağlayacaktır. Sebebi ise yazıyı okuyan kişiyi tıklamaya iten bir sebep olamamlıdır. Fazla olması iten bir sebep sayışacağından belki ihlal de alabilirsiniz. Bunun için ideal olan yerleşim 2 – 3 en fazla 4 olmalıdır. Bu dört ise ana sayfa veya içeriğin sayfada bol olduğu temalarda yapılmalıdır. Yoksa tık başı ücret azalacaktır.

Yani bu gün sizlere Adsense den en maksimum kar etme sistemini yazdım.

Yani Adsense en doğru reklam dizimi bu şekilde olmalıdır. Bunu test ettim. Nasıl mı Deney başlığına bakın. Detaylı anlattım.

Deney

Deney 1 Çok reklam

Arkadaşlar aynı temaya aynı şablonları ekledim. Aralarına reklam koydum. Sağ sidebar da toplamda 5 tane Widget oluşturdum. Toplamda 2 reklam ve biri yorumlar birisi en çok okunanlar birisi de Facebook sayfam olacak şekilde. Birde siteniz logosunun yanına 728×90 koydum. Hemen header ile blog yazılarının arasına ise 970 x90 reklamını koydum. Bitti mi bitmedi. Her yazı sayfasında olacak şekilde resim altına 300×250 koydum. Ve ortaya yazı içi alta ise bir adet bağlantı reklamı koydum. Bir hafta aynı düzende yazılar yazarak test ettim.

Sonuç 1:  7 reklam Bir hafta sonra gösterim bilmem kaç bindi hatırlamıyorum. Tıklama 41 di. Kazanç ise 7 günde 3 tl 40 krş idi. Yani tık başı ortalama 0.08 krş oldu.

Deney 2 Az ve Sade Reklam

Arkadaşlar burada da yazının başında yaptığım teknik ile sadece 3 reklam artı birde bağlantı reklamı koydum. Üste headerin altına 970×90 ve sağ sidebar esnek reklam yazı ortasına bir tane yazı içi reklamı ve altına ise bağlantı reklamı koydum. Altına derken yazının altını kastediyorum. Yani toplamda 4 reklam oluyor. Fakat 3 farklı tür olduğu için performans olarak bir birlerini çok minimum seviyede etkiliyorlar. Yani reklam doğru yerde doğru kategoride gösterim yapıyor. Yani Blogda kadın makyaj malezemelerinden ruju anlatmış. Tam olarak sağ sidebar da ruj reklamı çıkıyor.

Sonuç: 4 Reklam olarak bir hafta yayında kalan bu reklam dizimine ise 54 tıklama oldu. Kazanç ise 17 TL oldu. Arasındaki farkı gördünüz demi. Tık başı 0.32 krş oldu.

Yazı içinin görüntüsü farklı olduğu için bilmem ne makyaj kataloğu üste bilmem ne ürünleri şu fiyatta ve bağlantı reklamlarında ise en iti ruj pastel bilmem ne boya vs tam odaklanmış olarak çıkan yazılar. Birbiriyle çelişmeyen reklam yok. Hep aynı kategoride gösteriyor. Birde reklam bitip başka kategoriye kaçmıyor. Yani aynı türden reklamlar kullanmamaya bakın. Esnek görüntülü reklamlarda çok yere yerleşim yaparsanız eğer aynı reklam hem 970×90 da ve de sağ sidebarda o da yetmemiş gibi yanlara 160×600 koyduysanız onlarda dahi çıkmaktadır. Yani o yüzden daima az reklam çok kazanç demektir.

Son Sözlerim

Yani bloga bakınca aynı reklam türünden aynı reklamlar dönse dahi dikkat çekmeyecektir. Çekse dahi dikkat tık başı ücret azalacaktır. Bir tıka 1 tl olan tıklamaları unutursunuz. Benden demesi. Hatta ortalama ise 10 krş ile 15 krş arasında olur.

Bunun yerine üste bir adet yana bir adet birde yazı içine korsanız alta da bağlantı reklamları mis gibi kazanç artırma tekniğiniz başarılı olacaktır. Yani deney 1 i deneyen birisi olarak söylüyorum. Deney ikiyi hatta bir adet daha reklamı azaltarak reklamları yerleştirin. Yani toplamda 3 olsun. Reklamınız o zaman tık başı daha fazla kazanırsınız. Benden demesi. Şimdi sözlerimi buradan sonlandırıyorum. Size de iyi çalışmalar bol kazançlar dilerim. Adsense reklam yerleşimi nasıl olmalı adlı yazımızın sonuna geldik. Umarım yazımı beğendiniz. Eğer beğendiyseniz paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayınız.

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Ali Yatarkalkmaz dedi ki:

  En fazla 4 reklam demişsiniz fakat Google Adsense politikalarına göre 3 den fazlası yasak 🙂 Aryıca en çok kazanç şu anda reklamı sitenin neresine koyarsak gelir o konuda da net bir bilgi yok 🙂 Yine de yazınız için teşekkürler.

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Hocam yakın zaman kadar 3reklam üzeri yasaktı. Fakat güncellemeye giden adsense aerık aşorı kullanıcı deneyimini zorlaştırmayan reklam dizimine politika ihlali saymıyor. Şimdi büyük siteler bakın meredeyse hepsinde gerekli yerlere reklam koymuşlar. Benim gibi düşünenler ise az reklam çok kazanç raktiği uygulayanlar ise 4-4 reklam koymuş. Araştırma yapın. Araştırma yapınca artık 3 olan sınır kalktı ama net sayı belli değil.

 2. Sol sidebar’daki adsense yüzünden yazıyı okuyamadım Nuri.

  1. Nuri ÖZKAN dedi ki:

   Recep hocam ben ayarladım da bilgisayardan bilgisayara mı değişiyor acaba

Sayfa başına git