Kripto Paralar Türkiye’de Yasal mı?

Kripto Paralar Türkiye’de Yasal mı?
tarihinde eklendi, 338 kez okundu.

Kripto Paralar Türkiye’de Yasal mı? Bitcoin ve Kripto Paralar Türkiye de yasal mı? Yoksa Yasa Dışı mı? Bu gün araştırmalarımı sizinle paylaşacağım. Hızla değişen dünyada ve yaşadığımız Türkiye coğrafyasında günden güne yeni teknolojiler gelişmeler yaşanmaktadır. Bu yenileşme ve değişim trendinde bu günlerde Kripto Paralar var. Kripto paralar her geçen gün artmakta, her geçen gün ülkelerden farklı kararlar çıkmaktadır. Bir ülke tamamen yasaklamakta bazı ülkeler ise hem serbest bırakmakta hem de kendi kripto parasını üretmektedir. İlgili Yazı: Bitcoin Çöktü

Bizde gelişmeleri takip ederek Türkiye de Bitcoin ve diğer Kripto Paraların yasal mı olduğunu yada yasa dışı mı olduğunu araştırdık. Sizler için bu makaleyi yazmaya karar verdim. Evet sorumuzun cevabına geçelim. Özellikle Bitcoin ve Ethereum adında kripto paraların adını duyurmasından sonra bir çok şirket bu Coinleri yasal işlemleri için kullanacağını açıkladı. Bazıları da Ripple coin adında Kripto parayı kullanacağını açıkladı. Henüz resmi olarak Türkiye de bir şirket veya kuruluş ise bu sistemleri kullanacağını açıklamadı.

Gelelim cevaba araştırdığımda ise şunu gördüm. Ülkemizde şu anda ne yasal olduğu ne de yasa dışı olduğunu gösteren bir hüküm ve karar bulunmamaktadır. Sebebi ise yasa dışı bir işlemin olmadığıdır. Fakat ülkemizde bunun yasa dışı suç teşkil edeceği yöntemleri gelişirse belki ülkemizde yasaklanabilir. Bunun birde en büyük tehlikesi ise Bankaların sistemlerine zarar verecek ve para akışını ve transferini kendi üzerine alırsa sorun yaşatacaktır.

Yani yarın öbür gün bankaların kazanç sistemlerine zarar verirlerse yani bankaların kuyruklarına basarlar ise BDDK veya Diğer yerli kuruluşlar bunu yasaklatmak için elinden gelenleri yapacaklardır. şimdilik diyeceklerim Türkiye de Kripto Paralar yasaldır. Alım Satımı yapılabilir. Bu şimdilik böyle iken ileride yasaklanmayacağı veya yasaklanacağı net değildir. Fakat dedim ya Şimdilik Kripto paralar yasal olarak işlem görüyor.

Yasal değildir hükmü çıkana kadar veya yasaldır herkes yatırım yapabilir diye hüküm verilene kadar şu anda yasalmış gibi işlem görecektir. Yakında Yerli Bir BistCoin adında yerli paramız çıkarsa bu yasallık olayı daha da netleşir. En azından yasal bir yerli Coinimiz olursa diğer coinlere de yasal olma yolu açılacaktır. Bu benim kişisel görüşümdü. Yakında da Borsa İstanbu’un Coini: BistCoin  çıkabilir. Bunu da dört gözle bekliyoruz.

Buna dayanak olarak ise şu maddeyi verebiliriz. Türk Ceza Kanunu’nda

Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz.

Maddesi vardır. Bu yasallık ve yasa dışılığın ölçütünün konulmasına kadar Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Litecoin gibi diğer Kripto para ve alt coinlerin ülkemizden alıp satılacağını şimdilik göstermektedir Bistcoin Ne Zaman Çıkacak

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git