SEO Uyumlu Makale

SEO Uyumlu Makale
tarihinde eklendi, 412 kez okundu.

SEO Uyumlu Makale

SEO Uyumlu Makale Nasıl yazılır? Bu gün sizlere onu anlatacağım. Arkadaşlar malale yazmak basit görünse de bir çok detayı içerisinde barındıran ve temel teknikleri içerisinde yazılan makaledir. Hele de gelişen web dünyasında bu teknikle yazmazsanız ne SEO ne de iyi bir sıralamaya sahip yazınız olmayacaktır. Çünkü Google yazılan makalede dikkat ettiği standartların karşılanmasını bekler. Bu standartlar ise karşılanmaz ise Google aramadaki varlığınızı en sonlara atacaktır. Bu yüzden de belli başlı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalara da uyulması gerekiyor. Gelelim bu noktalar neler;

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

1) Makale yazmadan önce kesinlikle kelime analizi yapmanız gerekmektedir. Anahtar kelime olarak yazılacak kelimeyi seçiniz. Bu seçtiğiniz anahtar kelimeyi makalede odaklanarak yazmanız gerekiyor. Yeni sistemde Google anahtar kelimeye de dikkat etmektedir. O yüzden de kelimenizi iyi seçmeniz gerekiyor. Anahtar kelime bunun için Google AdWord Anahtar kelime planlayıcı’yı kullanabilirsiniz. Anahtar kelimeyi seçtikten sonra ise sıramız içeriği yazmaya başlamaktır. Çünkü Anahtar kelimeyi seçerek  bizim yazılış amacımızı ortaya koymuş olduk.

2) Arkadaşlar zaten sizlere en önemli olan şeyi ilk başlarda demek istiyorum. Özgün içerik bir makale için olması gerekenlerden birisidir. Hatta olmazsa olmazıdır. Bir inşaat olarak düşünürsek ne olursa olsun temeli sağlam atmazsanız o inşaat yıkılacaktır. Denetleyenler o binaya sağlam raporu vermeyecektir. Ki Google da bu şekilde özgün olmayan içeriği kesinlikle ve kesinlikle özgün içerik demez. Bu yüzden de kopy paste olarak işaretlediği o yazıyı en son sıralara atarak sizi aramada göstermez dahi diyebilirim. Yani en başta makale yazmak için temeli yani içeriği özgün yazmanız gerekmektedir.

3) Şimdi gelelim SEO ya uygun makale içeriği hazırlamaya; Öncelikle yazımız 300 kelimeden az olmamalıdır. Hatırı sayılır bir makale en az bu ayarda olmalıdır. En az demek istedim ki bir hayli güzel makaleler 500 ve üzeridir. Ama maksimum da içeriklerinizi 1.500 kelimeden yukarı yapmanız tavsiye edilmez. Sadece uzun ve akademik makalelerde  buna dikkat etmeniz gerekir. Yoksa iyi bir makale ortaya çıkmayacaktır. Makaleyi çok fazla veya çok az olmaması gerekiyor. Hepsi ayarında olsa daha iyi bir makale ortaya çıkacaktır.

4) Daha sonra Paragraflar şeklinde olmalıdır. En az 3 paragraftan makaleniz oluşmalıdır. Yani makalede giriş gelişme ve sonuç dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır.  Bu kurala uyduktan sonra ise makalenin giriş ve sonuç paragrafı içerisinde kesinlikle Anahtar Kelimenizi kullanın ve kalın italik şekilde yazmanızı tavsiye ederim.  Daha sonra ise çok çok kelime tekrarında kaçının. Birde anahtar kelimenizi en fazla 3 en az iki yerde kullanın. Üçüncüyü ise yazınız biraz büyükse yani 750+ ise 3 Anahtar kelimeyi kullanabilirsiniz. Ama mecbur değilsiniz. En az ikiyi kullanırsanız da yetecektir.

5) Daha uzun makalede ise kesinlikle iki yola başvurmanız gerekmektedir. Gelelim bu iki yol nedir. Arkadaşlar makale hazırlarken konunuza istinaden ya başlıklar ve alt başlıklar şeklinde ya da maddeler şeklinde yazmanız gerekmektedir. Yada ikisini birlikte de kullanabilirsiniz. Ama mecbur değilsiniz. Konunuza uygunsa bunu yapmanız gerekmektedir. Ben de bu yazımı sayısal ayıraçlar kullanarak yapıyorum. Bu da geçerli olmaktadır. Bu konuya da dikkat etmeniz gerekiyor. Birde başlıkları sırasıyla Başlık Ara başlık alt başlık şeklinde de ayırmanız gerekiyor. H1-H2-H3 sıralamasına uymanız gerekmektedir. Buna dikkat edin yeterlidir.

6) Makale içerisinde en az bir tane görsel gerekmektedir. Yani bu görselde en az olduğu için başlıklar öncesinde veya konu ayrımlarında görsel kullanın. Bu görselin de içerisine mutlaka anahtar kelimenizin alt etiketini yazmayı unutmayınız. Daha sonra ise görsel de kopya olmasın. Web de indirdiyseniz de özelleştirip düzenleyin. Daha sonra da adını anahtar kelime geçmesine dikkat edin. Daha sonrada içeriği yazınıza yükleyin.

7) Makalede en az bir adet link girişi ve en az bir de çıkış linki olmalıdır. Giriş linki sitenizde kendi yazınıza giden bir link ve başka siteye giden bir link olmalıdır. Yani yazının içerisinde kendi yazınızın birini kelime içerisinde geçirirken link koyun. Birde şu bilgileri ise şu siteden daha detaylı öğrenebilirsiniz diye birde dış link koyabilirsiniz.  Yazımda da Dediğim gibi Google BackLink Sistemini Değiştirdi. Bunun için ise link çıkılınız vesizin linkinizi paylaşan birisinin sizinle aynı kategoride yazması gerekiyor. Yani Oyun siteniz var. Başka bir film sitesinden size gelen link etki etmeyecektir. Bu yüzden oyun sitesi ile anlaşma yapın. Yazınızın linkini oralarda paylaşın. Bunu zaten Sosyal medya ayağında da destek olarak yaparsanız daha etkili olacaktır.

8) Etikte sistemi artık eski etkisini göstermemektedir. Fakat hala da faydası vardır. Yazınızın anahtar kelime kombinasyonlarını 3 etiket şeklinde veya kategori olarak koyabilirsiniz. Yani en az bir en fazla 3 etiket kullanın. Bu sayede yazınız sadece kategorileşmiş olacaktır. Bu da Google için okuma kolaylığı sağlayacaktır. Bunu da yazmayı unutmayınız.  Mesela ben Bu yazıma Anahtar kelimemin yanında bir de “Anahtar kelime” etiketi koyacağım. İki adet etiket yeterlidir.

SEO Uyumlu Makale için Son sözlerim

SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Detaylı şekilde yazdım. Bu yazımı eğer beğendiyseniz yorum yazmayı ve yazımı paylaşmayı unutmayınız. Anahtar kelime kullanımı ve özgün makale nasıl hazırlanır sizlere en net ve açık şekilde yazmaya çalıştım. Umarım başarılı bir yazı ortaya koymuş olurum.  Sizler için de bu konuyu R10 Sitesine de yazacağım. İnşallah sizleri de oradaki yazıya yorum yapmaya bekliyorum. Sizde SEO ve Makale hakkında eklemek istediklerinizi yorum olarak yazmayı unutmayınız. İzle butonu ile de Blogumu takibe almayı unutmayınız.

SEO Uyumlu Makale Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Murat dedi ki:

  Bu faydalı bilgiler için teşekkürler hocam, bir çok kişiye ilham olacaktır.

  1. Nuri OZKAN dedi ki:

   Eyvallah hocam sağolun inşallah seo ve makale olayını iyi bir şekilde anlatabildiysem ne mutlu bana. Amacım inşallah yeni başlayanların hazır makale almayıp kendilerinin yazmaya başlmasını sağlamaktır. İnşallah sizlerde bu yazılarımı paylaşırsanız daha çok arkadaşıma ve yeni başlayanlara ilham olacaktır.
   Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim

  2. Nuri OZKAN dedi ki:

   Blogunuzu da takip etmeye geldim. Gayet güzel bir proje yanlız hocam tema kısmında mobile tema seçimi için hayır seçeneğiniz seçin. Temanız mobile uyuma geçsin. Bloggerin klasik mobile teması biraz blogunuzu gizlemiş.

 2. Murat dedi ki:

  Tavsiye için teşekkür ederim hocam. Uygulamaya geçtim…

  İyi çalışmalar…

Sayfa başına git