Kredi Çekip Araba Almak Mantıklı mı?

Kredi Çekip Araba Almak Mantıklı mı?
tarihinde eklendi, 507 kez okundu.

Kredi Çekip Araba Almak Mantıklı mı?

Kredi Çekip Araba Almak Mantıklı mı? Bankadan kredi ile araba almak sizce uygun mu? Krediyle araba almak sizce nasıl? Diye soruyorlar. Bende bu gün bunları sizlerle paylaşacağım. Aradaşlar evet Kredi Çekip Araba Almak Mantıklı mı sorusunun cevapları için yazımı okumaya devam edin. Yandex Metrica Nasıl?

Günümüzde kredi ile ev ve araba almak trend olmuş kredi sebeplerindendir. Bu ikisi sayesinde hemen hemen araba  sahibi olanların %30 u filan ev sahibi olmuştur. Yani yaklaşık 10 yıl önce başlayan kredilerin düşük faizle araba ve konut sahibi etme imkanının biraz günümüzde değerini kaybettiğiniz diyebiliriz. Eskiden banka faizleri bu kadar yüksek değildi. Yani eskiden biraz araba almak veya ev almak için banka destekliyordu. Şimdi ise banka kendisini sağlama alıp müşterisinin cebindekini çalmaya çalışıyor.

Eskiden bankadan kredi çekince vadeye göre ödenen para şimdi aynı vaade ile ödenen paradan daha azdı. Dediğim gibi bu aralarda avantajı kaybolmuş durumdadır. Kredi çekmek şimdi bana cazip gelmemektedir. Neden mi? Faizler yüksek? Oranlar aşırı fazla? Güven sıfır? Bankadan bankaya değişkenlik ve dosya masrafı farklı? Bunların hepsi müşterileri soğutan sebeplerdir. Neden mi bunlar farklı olursa siz hangisine güveneceğinizi şaşırıyorsunuz. Vadeyi uzun tutunca bir hayli faiz binmektedir.

Kredi Çekip Araba Almak

Şimdilerde bu olayın otomobil alım satımını etkilediğini görememek elde değildir. Yani bunun için bence artık proje geliştirilmelidir. Mesela devlet faizlerin yarısını karşılayabilir. Mesela 30 bin TL lik otomobil için kredi çekeceksiniz. Ödemeniz en az 45 Bin TL dir. Bu da normal bir vaade ise bu şekildedir. Devlet kampanya ile bunun yarısını karşılasa yani 30 Bin TL çekerseniz  bu para için 37.500 TL ödeme yapacaksınız. Geri kalan 7,500 TL yi devlet politikası olarak destek verebilir. Fakat bunun satımını 3-5 yıl kilitleyebilir. Bu tarz şeyler yapılsa gerçekten herkes otomobil sahibi olmak için can atacaktır.

Sadece bunu otomobil için araba için yapmamakta gerek. Ev de alınabilir. Kredi çekip ev almak isteyenlere de bu destek 1/3 oranında olabilir. Mesela belli rakamın üstünde kredi çekenlerin faizinin  %30 unu devlet ödeyebilir. Bu tarz destek olursa kredi çekilebilir. Fakat bu durumlar olmaz ise kredi çekip otomobil almak mantıklı gelmemektedir. Eskiden daha rahat ve gayet avantajlı idi. Fakat şimdi gerek araba fiyatlarının artmasından dolayı gerekte doların yükselmesinden dolayı şimdi arabalar değerini hak etmemektedir. O yüzden de şu an yapılacak her yatırım arabadan veya evden daha iyi olacaktır. Bu tarz işler yerine alım satım yapabilir veya küçük bir işletme açabilirsiniz. Onun için kredi çekebilirsiniz. Yatırım değil fakat arabaya ihtiyacınız varsa da artık almak en mantıklısıdır. Fakat ödeme gücünüz iyi ise vadeyi kısa tutun ona göre ödeme yapın. Fazla faiz ödemekten kaçının. Değmeyecek kadar fazla faiz istenmektedir.  Salonuma Akvaryum Kurdum Balık Besliyorum.

Sözlerim toparlarken şu aralarda gerek para gerek parça gerek te gümrükten dolayı araba fiyatları yüksek olduğundan dolayı arabalar değerini etmemektedir. Onun için sizlere Şimdilik Kredi Çekip Araba almak cazip olmamaktadır. Mantıklı değildir… Nuri ÖZKAN Kişisel Blog

Kredi Çekip Araba Almak Mantıklı mı? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ilhan dedi ki:

    Kredi oranları aşırı arttı. Maalesef araba almak hem nakit hem kredi ile hayal gibi şuan. Keşke bu yazıyı yazdığınız tarihte bir kredi çekip araba alsaydık 🙂

Sayfa başına git