Blogger SEO Ayarları

Blogger SEO Ayarları
tarihinde eklendi, 277 kez okundu.

Blogger SEO Ayarları 2018

Blogger SEO Ayarları nasıl yapılır? SEO’nun Açılımı Nedir? 2018 Blogger SEO ayarları nasıl yapılır? Blogger SEO Ayarları 2018 De nasıl oldu diye bu yazımız sizlere yazacağım. Arkadaşlar öncelikle SEO nedir? Size onu anlatarak başlayacağım. Seo’nun açılımı nedir? SEO ( Search Engine Optimization ) demektir. SEO’nun Türkçesi ise Arama Motoru Optimizasyon ‘u demektir. Yani arama motoruna sitenizin uygunluğu demektir.

Gelelim SEO Nasıl Yapılır?

SEO arkadaşlar yazıdan resime temadan ayara linkten backlinle kopya içerikten özgün yazıya hemen hemen herşeyin düzenlenmesine Google ve diğer arama motorlarına uygun hale getirilmesine SEO denir. Seo ayarları bu şekilde yapılmaktadır. Gelelim SEO için önemli Maddeler neler? Aşağıda vereceğim maddeleri tek tek uyarlarsanız eğer Sizler de Blogger SEO ayarları’nı yapmış olacaksınız.  Bu maddelerin hemen hemen çoğu bildiğiniz şeylerdir. Bunlara dikkat ederseniz eğer 2018 yılında Google Optimizasyonu nu tamamlamış olursunuz.

– Başlık 
– Anahtar kelime (Yazı)
– Alan adı ve yazı linkleri
– Backlink
– Özgün içerik 
– Resimler ve boyutları
– İç ve dış linkler
– Sade ve kullanışlı tema
– Site haritası
– Robots.txt dosyası 
– Search Console Takibi
–  Meta Etiketi 
– Site Anahtar kelimesi

Yukarıdakilerin önemli olanlarını sizlere Anlatacağım.  Böylece adım adım Blogger seo ayarlarını yapacağız.

1. Başlık

Arkadaşlar Blogunuzun en önemli noktalarından birisi budur. Yani yazdığınız bir yazının başlığı ilgi çekici ve merak uyandırıcı ise tıklama alacaktır. Bu da iyi bir başlık hazırlayarak yapabilirsiniz. Seo içinde güzel bir destek sağlamaktadır. Ve daha önce hiç o başlığa benzeyen başlığı kimse atmamış ise birinci sırada çıkacaksınız.

2.  Yazı içi Anahtar kelime

Arkadaşlar anahtar kelime Olayı gerçekten en etkili olan SEO ayarıdır. Bu iki tane anahtar kelime sistemi olmaktadır. Bunlardan birisi site anahtar kelimesi birde yazı anahtar kelimesidir. Ben bu başlıkta yazınız içinde anahtar kelimenizi en az iki en fazla 4 kez geçirmenizi istiyorum. Yani bir makale yazdınız. Kişisel blog nedir başlığınız attınız. Ayrı ayrı ve yan yana bunları yazı içinde 2-4 defa kullanmanız gerekmektedir. Eğer başlıkta da geçiyorsa anahtar kelimeniz sizin yazınız seo için uygundur.

3. Alan adı  ve Adres linki

Alan adı bildiğimiz üzere en etkili SEO ayarıdır. Yani aldığınız site adı sizin için büyük faydayı o sağlar. Mesela kişisel blog yazdınız. Google aramalarına kisiselblog.com ve net adresi en başta çıkmaktadır. O yüzden de en kişisel blogu kullanıyorsanız da bu kaçınılmaz olarak en büyük seo yu size katacaktır.
Yazının amacı olan konuyu başlıkta geçirdiğiniz için adres linkinde bu kelimeler olmalıdır. Ki Google anahtar kelime başlık ve adres linkini birleştirir ve en iyi sonucu site kalitesine göre çıkarır. Sizde bunları ne kadar konuya uygun yaparsanız o kadar faydasını görürsünüz. Yani Konu Para Kazanma başlıkta aynı. Sitenin içindeki anahtar kelimeniz de o ve adres linkinizde 2018/11/para-kazanma.html ise tam dediğimi yapmış olursunuz. Bu da sizin için en iyi yapılacak olan seo ayarıdır.

4. Backlink

Sitenize başka sitelerden gelecek her türlü ziyaretçiler size backlink sağlamaktadır. Backlink nedir. Sitenizin adresinin veya bir yazınızın adresinin başka sitelerden paylaşılması veya kullanılmasıdır. Yani en büyük backlink kaynağı sosyal medyalardır. Yani sosyal medyada geçen her linkiniz veya alan adınız size en büyük Backlinki sağlamaktadır. Dolayısıyla da seo için büyük destek te sağlamaktadır.  Bu yüzden baclinkte önemlidir. Backlinkler için En İyi Backlink Veren Siteler adlı yazıma bakmayı unutmayınız.

5. Özgün içerik ve Boyutları küçük özgün resimler

Özgün içerik Google için gerekli olduğu için önemli seo ayarı için gereklidir. Yani kopya yazı indexlenir ise sizin fayda beklediğiniz yazı size zarar verecektir. Nasıl mı? Sizi o aramada en alta atmakla yapacaktır. Yani seo ayarları dediniz. Ve ben çalıntı yazsaydım eğer ilk veya birkaç sayfa içinde olmaz 20. 50. Sayfada yer alırdım. Bunun için özgün içerik şarttır.
Özgün ve boyutu düşük resimler de seo için şarttır. Neden mi arkadaşlar aynı resmi başka bir blogda gören Google kopya içerik için yaptığı muameleyi kopya resim için de yapmaktadır. Yani sizi en başlardan en sonlara atacaktır.

6. Tema

SEO için  bir diğer konu ise temadır. Temanız sizinle alakalı facebook Twitter ve benzeri sosyal araçlarada bağlanmalıdır. Bunu ise temanın kod kısmına yapılması ve temanın da SEO içeriğine aykırı kodlar barınmadığından emin olun. O yüzden de tema SEO için önemlidir. Site temanız birde hızlı açılmıyor yavaş açılıyor ise SEO ya kötü etki etmektedir. Sadece size ait temalar kullanmanızı tavsiye ederim.Birde başka sitelere ait temalarda backlinkler sizin indexinizi çalan kodlar var ise bu size daha kötü olacaktır. Yani kendi yazdığınız yazıyı çalıntı olarak görebilirsiniz. Bu yüzden temalar bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli noktadır.

7. Site Haritası

Site haritanızı İse search console gibi olan arama motorlarının hepsine göndermeniz gerekiyor. Yani sitenizi Google Yandex ve Bing e gönderirken sizden site haritası da istenmektedir. Sizde site haritanızı tüm bu arama motorlarına göndermeniz gerekmektedir. Bunu da sizlere yazdığım Blogger Güncel Site Haritası yazımda bakabilirsiniz. Site haritasının seo ya etkisi büyüktür. O bootların sitenizi bulmak için bir harita olarak kullanmasına imkan vermektedir.

8. Robots.txt Dosyasını Oluşturma

Arkadaşlar bootlara verilen emirler burada yer alır. Sizlere en güncel Robots.txt dosyasını yazdığım şu yazıya bakarak öğrenebilir onu Blogunuza nasıl ekleyeceğinizi öğrenebilirsiniz. Robots da seo için önemli yere sahiptir. Nasıl oluşturacağınızı yazımda görüp harfiyen uygulayın. Güncel Blogger Robots.txt Oluşturma nasıl olur?

9. Meta Etiketleri ve Site Anahtar Kelimeleri

Arkadaşlar Bu özellikler de en önemli SEO ayarlarından birisidir. Bu da sitenizin Google tarafından görünen en değerli kısmıdır. Yani nuri özkan yazan veya kişisel blog yazan kişiler sizinle alakalı görevekleri şeyler hep buradadır. Yani sitenizin kimliği görünen kısmıdır. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken kısımlardır. SEO ayarı içinde hayati öneme sahiptir. Bunun için  Blogger Meta Etiketi Oluşturma adlı yazıma bakmayı unutmayınız. Sitenizi yazımdaki detaylara göre düzenleyin. SEO ayarlarınızı tamamlamış olursunuz.

Son Sözlerim; Arkadaşlar bu yukarıda anlattıklarımın hepsini yapmaya çalışın. Yapamadıklarınız olursa yorum kısmından yazabilirsiniz. Hepsini yaparsanız sadece yazmaya devam edin. Faydasını göreceksiniz. Blogger için SEO ayarları nasıl yapılır? Adlı yazımı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayınız.  Nuri ÖZKAN Kişisel Blog

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git