TDK yine Sosyal Medyayı Salladı

TDK yine Sosyal Medyayı Salladı
tarihinde eklendi, 366 kez okundu.

TDK yine Sosyal Medyayı Salladı

TDK yine Sosyal Medyayı Salladı TDK yeni kelimeler buldu. TDK yepyeni kelimelerle sosyal medyayı salladı.  Bu günkü yazımızda 2017 yılında TDK tarafından çıkarılan kelimelere sosyal medyanın tepkisini konu alan yazıyla karşınızdayım. Yazımızda…

TDK yeni yayınladığı kelimelerle Sosyal medyayı salladı. Bunu görenler TDK yı yine espiri yayınına  tutan Sosyal medya kullanıcıları bulunan bu kelimeleri alay konusu ettiler. Ben ise sizlere görüşlerimi anlatacağım. Özcelikle sizlere bulunan bu kelimeleri yazacağım. Daha sonra da hangisi iyi hangisi anlamı karşılıyor hangisi karşılamıyor onları analiz etmek istedim. Bu gün bu Güncel Gelişmeyi kaleme almak istedim.

 •  Navigasyon  : Yolbul
 • Zapping         : Geçgeç
 • Aspiratör       : Emmeç
 • Çip                : Yonga
 • Ultrason        : Yansılanım
 • Self-Servis    : Seçal
 • Fırst Lady     : Başbayan
 • CD                : Yoğun disk

Arkadaşlar TDK en yeni çıkan kelimeleri sizlere sundum. Bu yukarıdaki kelimeleri Türk dil kurumu Türkçe karşılık olarak yaptı. Türk Dil kurumunun bu faaliyetleri hemen hemen her yapılışında tepkiyle karşılanıyor.  “Özçekim” dediklerinde de aynı tepkiyi aldılar. Ama tartışma meselesi o kelime değildi. Karşılayıp karşılamadığı kısmıydı. Ama bence bu yukarıdaki kelimelerden de 2 tanesi hariç diğerleri karşılamaktadır. “Emmeç, Yoğun disk” bu ikisi hariç diğerleri gerçekten karşılayan kelimeler. Ama bu iki tanesi biraz karşılamıyor. Bu zaten Türkçemizin biraz da karşılamada zorlandığı kelimelerdir. Bu tür olaylar zaten olacak çünkü Türkçemizin anlam kargaşası ve anlam benzerliği yada nereye çekersen oraya giden kelimeleri olduğunu hepimiz biliyoruz.

Tavsiye Yazım; Safari Masaüstü Web Görünümü Nasıl Açılır? 

TDK yine Gündem Oldu

Bu yüzden TDK nın yani Türk Dil Kurumu’nun bu konuda üzerine gidelmesini Sosyal medyada “TDK kapatılsın” gündemini doğru bulmuyorum. Sizce elimizde bu olan yabancı kelimeler örnekler bulun daha iyisini siz bulun öneri verin. Onlarda yapsınlar? TDK ya yazılacak bir e postaya bakıyor. Madem beğenmiyorsunuz yazın siz yazın siz bulun bu Türkçe kelimeleri. Yada işlerine karışmayın. En güzel karşılayacak şekilde anlamını da içine alan kelimeleri bulmuşlar. Benim şahsi fikrim bu yönde. Varsa iyisini bulun sizler. Gönderin mektup olarak dilekçe olarak ben şunu buldum size uygunsa yapın deyin. Kelime köken analizi yapılsın. Onu siz bulun bu şekilde belki adınız tarihe geçer. Kim bilir. Hadi bakın yukarıdaki kelimelere uygun bir şey de ortaya siz atın. Türkçe olsun.

Bunları Sosyal medyada dalga konusu edenlere söylüyorum. Siz daha iyisini bulun. Anlaşılan bıkamayacaksınız. Hatta buraya yazın sizler bende o yazdıklarınızı TDK ya mail olarak atayım. Sosyal medyada klavyecilik yapana kadar Güzel Türkçemize bir katlı sağlayın. Benim şahsi görüşüm bu katılmayanlar olabilir düşüncelerime o da sizlerin düşüncesi ama dediğim gibi çalışanlar bunu bulmuş araştırmış ve analiz sonucu ortaya çıkarmış. Bunu yapabilecekseniz sizler yapın. Daha iyisini o zaman görelim.

Sosyal Medya Yıkıldı

Ne güzel en yeni Türkçe kelimeler bulunmuş. Lügatımızda olan yabancı kelimeler yavaş yavaş kalkıyor. Buna destek olacağımıza karşı duruyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde kendi kelimeleriyle yeni çıkan bir  kelimeyle dalga geçen topluluk yoktur sanırım. Sadece bizim toplumumuza özel. Destek olup ta arkasında durana kadar dalga konusu edip peşinden gülmek milli ruha yerlilik ruhuna aykırı oluyor. Anlatabildim umarım. 2017 yılında TDK yeni kelimeler bulmuş bizleri yalancı kelimelerin gölgesinden kurtarıyor. Bizlere düşen görev ise bu yeni kelimelere desteğimizi vermek. Tamam sevmediğimiz kelimeler olabilir. Emmeç mesela. Bunun yerine daha güzel bir şey olabilir. Anlamadığımız konuda hemen yorum yapıyor hemen yargılıyor hemen karara bağlıyoruz. Bu olmamış deyip de arkasını sen dolduruyorsan olmamıştır. Ama dolduramıyor yerine kendin kelime koyamıyorsan da o kelime bal gibi olmuştur. Şimdi soruyorum bakalım me kadar kelime çıkacak ortaya.  Önceki Yazı :  Burun Estetiğinden sonra dikkat edilmesi gerekenler neler?

Aspiratör yerine ne kullanılmalıdır. Emmeç aklınızdan silin. Ona benzer olmasın siz bulun sosyal medyada onu eleştirenler? 

TDK yine Sosyal Medyayı Salladı Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. Busra Saglam dedi ki:

  Sosyal medyada herseyi bildigini sanan,Otu çiçegi bocegiiii elestiren bir grup var ki sorma gitsin zaten.Sana secenekler sunulmus sen buna ister aspirator dersin ister emmec dersin.Bu konuda yapilan tatavaya bende anlam veremedim ne yalan soyleyeyim.

  1. Nuri OZKAN dedi ki:

   Evet hocam aynı şeyleri düşünüyoruz otu böceği eleştiren tayfaya buradan sesleniyorum. Yerine ne kelimeler koyacaksınız merak ediyorum ☺️ Tercuman oldunuz büşra hanım yorum için sağolun tekrardan

Sayfa başına git