Sosyal Medya Tükeniyor!

Sosyal Medya Tükeniyor!
tarihinde eklendi, 317 kez okundu.

Sosyal medya Tükeriniyor!

Sosyal medya her geçen gün kendinden birleyler kaybetmeye devam ediyor. Bir bir kapanıyor sosyal medya programları. Devler kaldı piyasada ve çok amaçlılar. Bunlar haricinde kimse kalmadı sosyal medyada. Sosyal medya bir bir tükeniyor. Kapanıyor hesaplar. Bir bir heves kesiliyor. Eskiden biranda binlerce hesap açılırken şimdi az az açılıyor. O da yegmiyor çok çok hesap kapanıyor. Cem Yılmaz hesabını kapatanlardan. Sosyal medya hesaplarını kapatacağını duyurdu.

Sosyal medya hesabını kapattıktan sonra hayranlarından tepkiler alan Cem yılmaz iyi bir adım attığını sosyal hesaplarımı kullanmayacağım diyerek açıklama yaptı. Sosyal medya denince akla Facebook, Twitter ve İnstagram geliyor. Başlıcaları bunlar. Yani en duyulanları. Bunların haricinde dahası var ama ayakta kalanlar bunlar. Bunlardan sonrası yavaş yavaş erimeye gidiyor. İnstagram daha o seviyeye gelmese de Facebook ve Twitter bu durumda bir hayli kan kaybetti. Eski kuşağın bırakmadığı ama yeni kuşağın da açmadığı facebook zaman geçtikçe gidiyor.

Sosyal Medya Tükeniyor Facebook

Bunu bilen Facebook reklamlar internet reklamları yaparak hesap kurmaya, yeni hesap açmaya milleti teşvik ediyor. Ona rağmen hala da düşüşü devam eden facebook neler yapacağı merakla bekleniyor. Bu arada facebook un gerileme sebebi acaba kendisini çok geliştirmesi mi? Diye düşünüyorum. Çünkü kendine has olan profilini instagram ve whatsapp gibi messenger ve durum şeklinde yenilemesi facebook için özenti oldu. Bu yüzden bu benzerlikleri yapan facebook için sular ısındı. Yani kendi orjinalliğini yitiren facebook daha fazla kan kaybedecek gibi görünüyor.

Sosyal medya arasında twitter yerinde sayarken instagram güncelliğini koruyor. Bu da demek oluyor ki kendine has kalmak daha iyi bir durum demek oluyor kullanıcıların gözünde. İnstagramda ileride bu duruma düşebilir. Bunun için kendi orjinalliğini kaybetmemesi gerekiyor. Onu kaybederse diğer sosyal medya platformları gibi yani facebook gibi kendisini yok etmeye gidebilir. Bu yüzeden fazla yenilik iyi değil Facebook örneğinde gösterdiğim gibi bu iş terse dönebilir.

Artık Sosyal Medya Devri Kapanıyor

O yüzden bu yazımı ele aldım. Sosyal medya tükeniyor yazımı ele alma sebebim ise facebook un kötü gidişi ve Cem yılmazın sosyal hesaplarımı kapatacağım demesidir. Bu yüzden yazımı kaleme aldım. Ki gerçekten sosyal medya tükeniyor. Bu gidişat da iyi değil bence. Soyal Medya artık geçerliliğini yitirdi. Birde buna ek olarak kullanıcıların sosyal medyadan soğuma sebebi uzaklaşma sebebi yalan ve hızlı enformasyon bilgilerinin hemen yayılması. Orada yayılan haberin bir anda doğru olsun yalan olsun hemen yayılması. Çabucak bir refleks gelişmektedir. Bu refleks te olumlu yada olumsuz olacağı gibi faciaya veya gerçekten iyi bir şeye ön ayak olabilir. İyi olana örnek verecek olursak eğer geçenlerde ameliyat olacak olan çocuğa yapılan sosyal medya çalışması ve milyonlar atan aileler gördük. Bu demek oluyor ki bir anda sosyal medya ile iyi bir kampanya yürütülebilir.

Ama kötü bir örnek verecek olursak eğer Gezi Parkı buradaki bilgilerin çoğu yalandı. Ve bilgi yığını yalan dolan fazlaydı asıl amaç güç ve iktidar devirmekti. Bunu da sosyal medya sayesinde yaptılar. Ama başarılı olmadı. İyiki olmadı. Bu da kötü bir sosyal medya kampanyasına örnek oldu. Bu yüzden herkes artık her gördüğü bilgiye inanmıyor. Aksine araştırmayı internet sayfalarından yapıyor.Yani Web Medya  üzerinden araştırma yapıyor. Bu yüzden de artık yavaş yavaş Sosyal Medya  yerini Web medyaya bırakıyor. Bu yazıma da bakmayı unutmayınız.

Sözlerimi toparlayacak olursak eğer sosyal medya her geçen gün güç kaybediyor. Fakat bu büyük gücü biz doğru kullanmadık. Yoksa iyidi. Fakat yalan ve bilgi kirliliğinin artmasından dolayı sosyal medyaya olan güven azaldı. Bu da sosyal medyanın tükenmesine sebep oldu…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git