Emekli Öğretmen Maaşı 2017

Emekli Öğretmen Maaşı 2017
tarihinde eklendi, 318 kez okundu.

Emekli Öğretmen Maaşı 2017

Öğretmenler, belirli bir branşta lisans eğitimini üniversitelerin Eğitim fakültesinde tamamladıktan sonra devletimiz tarafından yapılan KPSS sınavında başarı gösterip bir kuruluşa atanarak meslek hayatlarını sürdüren kişilerdir. Öğretmen devlet okullarına atanamayan bilir. Devlet okullarına atanamayan öğretmenler mesleklerinden dershanelerde ya da özel okullarda devam etmektedirler. Ama her öğretmenin hayali devlet Okulu’nda öğrencilerine ders vermek olmaktadır. Ve de bu amaç için oldukça büyük çabalar gösterirler.

Devlet okullarına atama buralarda mesleklerine devam eden öğretmenler memur olmakta ve memur haklarında yararlanmaya hak kazanmış olurlar.Pek çok öğretmenimiz çalışma şartları, hem de çalışırken aldıkları maaşları için öğretmenlik tercih edenler. Yıllarca Öğretmenlik mesleğini icra eden öğretmenlerimizin de akıllarında emekli olduklarında ne kadar maaş alacağı soruları belirlenmektedir. İşsizlik Maaşı Nedir ?
Öğretmenlerin aldıkları maaşlar da her yıl güncellenerek yenilenmektedir. Öğretmenlerin maaşları hem çalışırken hem de emekli olduklarında ek derslere ve evlilik çocuk gibi aldıkları yardımlara göre farklılık gösterebilir.

Devlet okullarında çalışmakta olan bir öğretmen 25 sene çalıştıktan sonra emekli olmaya hak kazanmaktadır. 25 yıl dolduktan sonra emekli olabileceği gibi çalışmaya devam da edebilir Bu tamamen öğretmenin kişisel seçimine kalmıştır. Eğer çalışmaya devam ederse çalışmış olduğu yıl sayısı artacağı için bu durumda emeklilik maaşını etkileyecektir. 25 senelik bir öğretmenle 50 senelik öğretmenin maaşları arasında fark olacaktır. 25 senesinde doldurduktan sonra hemen emekli olmuş olan öğretmenin maaşı diğerlerine göre daha düşük olacaktır.

Öğretmenler çalışma hayatlarında da emekli olduklarında da ortalama bir maaş almaktadırlar. Aldıkları maaş ne çok fazla ne de yetmeyecek kadar azdır. Genel olarak geçimlerini sağlayabilecek miktarda maaş alır öğretmenler. 2017 yılında emekli öğretmen maaşlarına baktığınızda 2016 Yani geçen senenin maaşına göre bir artış gözükmektedir. Fakat bu artış 2015-2016 olan seneler arasındaki artıştan bir miktar daha azdır. 2017 yılında emekli öğretmen maaşı 2148 Türk Lirası olmaktadır. Bu maaş sabit olmamakla beraber çocuk ve aile yardımı gibi ek ücretlerle değişkenlik gösterebilir. 2017 yılındaki emekli öğretmenlerin emekli ikramiyelerini bakıldığında ise 70109 Türk Lirası olduğu görülmektedir. Emekli demişken arkadaşlar sizlere de Emekli Memur Maaşları hakkında detaylı yazımın olduğu bu yazıya bakabilirsiniz. Maaşlar hakkında diğer tüm yazılarım için ise Takipte edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git