Emekli Hemşire Maaşı 2017

Emekli Hemşire Maaşı 2017
tarihinde eklendi, 297 kez okundu.

Emekli Hemşire Maaşı 2017

Hemşirelik genelde kadınların yapacağı bir meslek olarak görülse de artık günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin tercih ettiği bir meslek olmaktadır.Emeklilikte de merak edilen Emekli Hemşire Maaşı 2017 yılında ne kadar oldu sizlere onu yazacağım.Hemşire olmak isteyenler hemşirelik için verilen eğitimleri aldıktan sonra hemşire olmaya hak kazanmaktadırlar. Hemşireliğin de kendi içlerinde pek çok branşı bulunmaktadır. Yeni doğan hemşiresi, ortopedi hemşiresi, ebe, yaşlı bakım hemşiresi, klinik hemşiresi, akademisyen hemşire, anestezi hemşiresi, psikiyatri hemşiresi ve diyabet hemşiresi gibi pek çok benzeri şekilde hemşire branşları yer almaktadır. Hemşire olmak için eğitim alınırken onlardan bir tanesini seçerek bu alanda eğitimlerine devam etmektedirler. Asgari Ücret Ne kadar adlı yazımızdan da  maaş hakkında detaylı yazıma bakmayı unutmayın.

Hemşirelik eğitimi veren Okulu kazandıktan sonra dört yıllık lisans eğitimini tamamlayıp mezun olan kişiler hemşirelik mesleğinin yapabilme durumuna erişirler. Hemşirelik için yardımsever ve sorumluluk duygusunu bulunduran düzenli ve sevecen, beden ve ruh sağlığına dikkat etmek gibi bazı özellikler de aranmaktadır. Bu özelliklere sahip kişiler hemşireliği daha kolay olarak yapmaktadırlar.
Hemşireler özel ve Devlet Hastanesi’nde görev alabilirler. Çalıştıkları yere göre maaşlarında fark etmektedir. Özel hastanede çalışan hemşirelerin maaşları hastane kuruluşu tarafından belirlenen Maaşlar kadar olmaktadır. Devlet hastanelerinde çalışan hemşireler atanarak o hastaneye yerleşmek ve artık memur kategorisinde yer almaktadırlar.

Yeni çıkan yasalarla beraber etsem sağlık çalışanlarına Yani hemşirelerde erken emeklilik müjdesi gelmiştir. Bu durum ise şu şekilde olmaktadır Bir yıl boyunca belirli bir düzen içerisinde her bir ayın içerisinde 6 günü nöbet tutulması halinde yıl sonuna gelindiğinde toplam olarak 90 gün yani 3 aylık bir erken emeklilik hakkını hemşireler elde etmektedir. Nöbet durumu 48 saati aşması durumunda ise farklı bir değişiklik söz konusu olmayacaktır yine 90 gün hesabı yapılacaktır. Ve de sağlık çalışanlarına yıpranma payı hakkı verilecektir. Sosyal Güvenlik kanunundaki 5510 sayılı kanuna göre bu yıpranma payı geçerliliğini sağlayacaktır. Hemşirelerin çalışma prim gün sayılarına göre yıpranma payları hesaplanacaktır. Yıpranma payı 5 yılı geçmemek üzere hesaplamalara katılacaktır.

Emekli hemşirelere 2017 yılının ocak ayında yüzde üç oranında bir zam yapılmıştır. Bu yapılan zam ile beraber emekli hemşirelerin maaşı 2100 TL civarında olmuştur. Ebe hemşire Maaşı Ne Kadar detaylı bilgi için yazıma bakabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git