Doçent maaşı ne kadar ?

Doçent maaşı ne kadar ?
tarihinde eklendi, 418 kez okundu.

Doçent maaşı ne kadar ?

Doçent maaşını merak ettim. Araştırdım ve sizlere yazıyorum. Doçent ve yardımcı doçent maaşı ne kadar sizlere bilgiler paylaşacağım. Doçent ve Yardımcı Doçent maaşı ne kadar ? sizlere bunu anlatacağım. doçentlik profesöre geçişin adımı olarak Belirlenen ünvan dır. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ile de SN Cumhurbaşakanının bireysel çalışmalarından sonra da Yardımcı Doçentlik kalkacaktır. Denildi. Çalışmalar da devam ediyor. Bu olaydan sonra da sanırım kalkar. Yök bunun kararını almaktan geri kalmaz. Bu arada aynı mesleği farklı yerde yapan Öğretmen Maaşı Ne Kadar? adlı yazıma da bakabilirsiniz.

Şimdi sözlerime Doçent nedir ne iş yapar onu anlatacağım. Üniversitelerde ders veren bir nevi öğretmen olan ama ayrı olarak YÖK kurumuna bağlı olan memur statüsünde haklara sahip olan ama memur olmayan akademisyenlerdir. Doçentler araştırma yaparak veya tez yazarak ta yeni projeler yapan ve buna hakkı olan bilim adamı veya bilim kadınıdır. Tabi ülkemizde bunun yerine maaşı alıp yatayım meşhur ama ilerde düzelir inşallah. Yani Doçent kimdir ne iş yapar diyenlere bilim insanıdır. diyebilirim. Ama ülkemizde bu kavram biraz daha sınırlıdır.

Doçent ve yardımcı doçent ne kadar maaş alıyor 2017 yılında maaşlar ne kadar sizlere onun hakkında bilgiler vereceğim. Doçent maaşı standart olarak verilmemekte. her memurlukta olduğu gibi derece ve yıla göre değişkenlik göstermektedir. Bunu da yıl derece kıdem ve çocuk vs paraları olarak da farklılaşmaya yorabiliriz. Şimdi sizlere maaş aralıklarını yazıyorum. Derece ve kıdeme göre sizler farkı görebilirsiniz.

Yardımcı Doçent maaşı 2017 :   4.666 – 4.780 TL 

Doçent maaşı 2017                 :   4,830 – 5.880 TL 

Maaşlar bu şekilde dediğimiz gibi arkadaşlar bu aldıkları net aylık maaş buna kıdem vs arasında değişkenlik gösteriyor. Fakat en çok Doçentlere kazanç ise yazılan tez ve makaleler para kazandırmaktadır. Sevilen bir tez yada makaleyi gönderdiğiniz zaman YÖK sizin için para yatırmakta. Doçentlerin en büyük geliri de budur. Bunu da tek seferde değil defalarca yazmaya da hakkı vardır. Bu yüzden maaş dolgun olmaktadır. Artık Yardımcı Doçentlik kalkacağı için direkt Doçent olacağı için artık bundan sonra Yardımcı doçent maaşı veya nasıl olunur gibi bir şey yazmayacağım.

Araştırma Görevlisi Maaşı Ne kadar?
Öğretmen Maaşı Ne Kadar ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git