Araştırma Görevlisi Maaşı 2017

Araştırma Görevlisi Maaşı 2017
tarihinde eklendi, 349 kez okundu.

 Araştırma Görevlisi Maaşı 2017

Günümüzde araştırma görevlisi oldukça prestijli bir meslek dalıdır. Ancak oldukça zorlu bir yolu olan Bu mesleğe sahip olmak o kadar da kolay değildir. Araştırma görevlisi olabilmek için okumuş olduğunuz lisans bölümünde büyük başarılar elde etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra girmek zorunda olduğunuz sınavlar bulunmakta ve bu sınavlarda üstün başarılar elde etmeniz gerekmektedir. Türkiye’de araştırma görevliliği öğretim yardımcıları başlığı altında 2547 sayılı kanunda geçmektedir. En genel anlamıyla araştırma görevlisi üniversitelerde yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve belli konularda yetkili olan kişiler tarafından verilen görevleri yerine getiren Öğretim yardımcıları olarak geçmektedir. Emekli Memur Maaşı  

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren akademik personellerin aylık net maaşlarında artışlar yapılmıştır. Yapılan yüzde üç oranında ki genel maaş zammı ile akademik personellerin maaşlarında asgari geçim indirimi artışına bağlı olarak yükselme görülmüştür. Bu artış 15 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olmuştur. Ayrıca maaş zammından kaynaklı olarak 1 ile 14 Ocak arasındaki maaş farkları ayrı bir tarihte hemen yapılacak şekilde ayarlanmaktadır.

Araştırma görevlisi maaşı yeni yapılan zamlara göre bazı özel şartlar durumunda değişmektedir. Bu şartlar derece kademe, hizmet yılı şeklinde değişmektedir. Araştırma görevlilerinin maaşlarını şu şekilde tablolaştırma yapabiliriz.
Araştırma görevlisi 4/1 derece ve kıdemde olanlar ve 6 yıllık hizmet yılı bulunanların maaşı; 4. 114 TL
Araştırma görevlisi 5/1 derece ve kıdeme sahip olup 3 yıllık hizmet yılı bulunanlar 4. 076 TL
Araştırma görevlisi 7/1 kıdem ve dereceye sahip olup 0 yıllık yani işe daha yeni başlayanların maaşı; 4. 015 TL şeklinde belirlenmiştir.

Ancak bu belirlenen maaşlar aile yardımı bakımından bekar ve çocuğu olmayanlar üzerinden hesap edilerek yapılmıştır. Bu ücretlere yabancı dil tazminatının ödemesi dahil edilmemiştir. Bunlar eklendiğinde maaş daha da artacaktır. Ayrıca bireysel emeklilik priminin kesintisi de ilave edilmemiştir. Bu hesaplamalara döner sermayeden yararlananların sabit döner sermaye ödemeleri eklenerek yapılmıştır. Ayrıca eğitim öğretim ödenekleri bu hesaplamaların içine dahil edilmiştir. Ancak geliştirme ve Akademik teşvik ödeneği ilave edilmemiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git