Orucu Uykuya Tutturmayalım !

Orucu Uykuya Tutturmayalım !
tarihinde eklendi, 269 kez okundu.

Orucu Uykuya Tutturmayalım !

Yapma! Orucu uykuya tutturma sakın. Yaşa yaşamaya çalış. Orucun manası da bu değil mi? Yaşarken tutmak değil mi?. Yanlış anlaşıyoruz. Yanlış düşünüyoruz. Çalışırken tutmak orucu daha güzel, nefse daha fazla baskı değil mi?. İşte gerçek sevapta bu değil mi? İftarlık Yemek Nedir ? Bence de bu bence tutturmayın orucunuzu uykuya. Yatarak oruç mu tutulur. Olmayacak mı yatmayacak mısınız tabi ki yatacaksınız. Ama yorulunca. Çalışmaktan yorulunca.. Nefse zor gelince olmalı uyku. Zamana uymak cidden zor. Şimdi gösteriş islam’ı olmuş devir. Orucu hobi için zayıflamak için tutar olmuşuz. Asıl gaye buymuş bir. Ama değil tabi ki. Nefis terbiyesi değilmiş gibi tutmayana söylenmek, sokakta dondurma yiyene bağırmak islamı kötü göstermek mi gerçek islam. Hayır asla değil böyle bir din. İslam bu değil ruh bu değil. Sen kalkıp ta çocuğa bunu böyle dersen o çocuk islamı bu şekil tanıyacak. Bu mu asıl islam.

Değil hemşehrim islam bu, müslüman bu değil. Bunlar kendini ne sanıyor bunlar müslüman ise ben değilim. Sokakta çocuğun üstüne yürüyen cübbeli Müslümansa ben değilim. Gerçekten islam bu değil. Bende bu konuya daldım. Ama kendimi tutamadım. Elhamdülillah müslümanım. Ama bundan değilim işte. Bunlar oyun bunlara galyana da gelmeyelim. Bu devlet meselesi, bu millet meselesi. aklımız başımızda olursa biz ki bunların üstünden geliriz. Bunlar oyun unutmayalım. Dik duralım. çalışalım çabalayalım. Orucumuzu kendimize, Allah için tutalım. Başkası tutmuyor diye kalkıp saldırmayalım. Otobüste olsun yumruklama nedir genç kızı neyi kaldı o orucun. Neyi kaldı tacizin darbın sonrasında oruçtan. Bana deyin acaba ne kaldı oruçtan.

Nefretten gayri. Bu değil islamda buna yer yok Bunların hepsi de oyun. Gelmeyelim oyuna olur mu Türkiyem. Buna karşılık saygıyı da unutmayalım. Bizler islam bayrağı altında yaşıyoruz. Ümmet olarak tutan tutmayan oruç hep saygıya yaklaşmalıyız. Tutanlara ve tutmayanlara saygımızı asla yitirmemeliyiz. Orucumuzu kendimi Allah için tutmalıyız. Nefse ağır gelmeli oruç. Başkasına gösteriş değil. Bu gösteriş olursa nerede kalır orucun manası.

Orucu biz tutuyoruz. Yardımlaşalım. Başkasına karışma meseleniz sadece yardım olsun. Aç doyurmak, yardım etmek, bir tabak yemeği paylaşmak olsun. Orucun ruhuna aykırı olmasın. Paylaşmak olmalı, israf olmamalı. Dinde israf olmamalı. İbadetinizi yapın. Kimseyi yargılamayın. Kendiniz büyük görmeyin. Dini kendinize hizmeti Allah’a orucu da nefsiniz tutuyoruz. Bende orucum ama kimseye kızamam karışamam ne haddime. Bana dediklerinde yanında yememeliyiz gibisinden diyorum Allah aşkına yiyin ne olacak.

Zaten orucun amacı nefis, Nefis buna dayanmayacaksa eğer oruç tutmak neyine. Desem de saygı var ya o saygı bırakmıyor. Olur mu öyle senin karşında yiyemem deyip gidiyorlar. Bakın karşılıklı hoş görü bu değil mi bende. Dondurma yiyen de yiyebilir. Düşünmemiş olabilir adı üzerinde çocuk. Buna kalkıp ta kızmak hiç iyi değil. o düşünmemiş ise ona uygun dille söylenebilir. Herkesin yaptığı gibi ama saygı ve sevgiyi de unutmadan. İnsan olduğumuzu, karşıdakinin ise çocuk olduğunu unutmadan bunu yapmalıyız. Demek istediğim bunlar yani. Ama dedim ya ‘ orucu uykuya tutturmayalım ‘ en başta dediğim şeyde budur. Bu bize gelen 11 ayın sultanı ramazanın nimeti olmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git