İftarlık Yemek

İftarlık Yemek
tarihinde eklendi, 278 kez okundu.

İftarlık Yemek

İftarlık yemek denince hemen herkesin aklına türlü türlü yemekler gelmektedir. Arkadaşlar ben sizlere onu yazmayacağım. İftarlık yemeklere değinip ne pişirmenizi ve nasıl yapmanız gerektiğini yazacağım. İftarlık yemek hazırlamada herkes kendisini bir över bir över anlatamam   Herkes abur cubur hazırlayıp onu da yemek diye yemeye bayılırlar. Birde bizim dinimizdeki iftarın  nasıl yapılması gerektiğini anlatacağım. Öncelikle arkadaşlar bu yazımda size iftarlık yemekleri anlatacağım

İftarlık Yemek yapmak herkesin bildiği ama az kişinin dine ve adete uygun yaptığı bir yemektir. Başlayacak olursam iftar ramazan ayında Hele de bu haziran ve temmuz aylarında günün vermiş olduğu sıcak ve yorgunlukla evlerde sıçak aşırı sıcak yemekler pişiyor. Bizde bu yemeklerden tıka basa yeyince midede ister istemez bir yanma oluyor. Bu yanma da ilerleyen saatlerde sizi rahatsız ederek aızı yapmaya başlıyor. İftarlık yemek dediğim gibi biraz da düşünmeye bağlı bir sanattır. Yani yemek yapmak ve yemek yemek gerçekten sanattır.

İftarlık Yemek Nasıl Yanilmelidir?

Şimdi iyice konuyu açmak istiyorum. Bunu gibi deraylar yemek yaparken çok dikkat etmeniz gereken detaylardır. Daha sonra onun yerine corba yapıp aşırı sıcak şekilde değil ve ılık tarzda bir çorba yapılıp yanına da aşırı sıcak yenilmeyen yiyecekler yapılabilir. Daha sonra da yanına aşırı buzlu da yapılmamalıdır. Mesela asitli ve buzlu kola da en büyük düşmandır. Bunları kesinlikle yemeğin yanında getirmeyin bile. Onun yerine taze sıkılmış kayısı şeftali veya portakal suyu olabilir. Bunu hazırda alabilirsiniz. Bu soğuk olabilir. Ama buz kesinlikle kullanmayınız. Nasıl aşırı sıcak zararlı ile aşırı soğu yada buzlu da zararlıdır.   İftarlık yemeklerde bu detaylara dikkat ettikten sonra yanına salata yapabilirsiniz. Bunu da hafif ekşi tatta yaparsanız midedeki uyarıcıları çalıştırarak sindirimi kolaylaştırır.

Bu da rahatsızlanmanın önüne geçecektir. Daha kolay bir sindirim sağlayacaktır. En fazla da iki adet ana yemek yapın birde çorba üç ve ayran gibi meyve suyu gibi içecekler de olsun bundan fazlasına zahmet etmeyin inanın kalacaktır. İftarda bundan fazlası yenilerek mide karışmasına sebep olacak gündüzleri de geğirme ve gaz baskısına sebep olacaktır. Bu yüzden sizler buna dikkat edin fazla karıştırmamaya dikkat edin. Daha sonra işin bu boyutlarından sonra da dini boyutuna geçeceğim. Arkadaşlar israfın haram olduğunu biliyorsunuz. Zaten israf etmemek en önemli ibadettir. Bence orucun sevabı kadar  bizim de israf etmediğimiz zaman bir o kadar da sevap alıyoruz.

Bu yüzden ramazan ayında hiç bir şekilde israf etmeyeceğiz. Sağlık açısından yapılan hemen hemen her şey dinde de benzerlik gösteriyor. Dinde daha çok nefis terbiyesi ve israf konusuna değiniliyor. İsraf etmeyen daima kardadır. Ne kadar israf ederse insanoğlu o kadar zarardadır. Dini boyutta da yemeklerinizi fazla fazla yapmayın nefsinizin her dediği yemeği yapmayın mazlumları doyurun ve fakirlere yardım edin, ramazan ayında da yardımlarınızı esirgemeyin bence. Ramazan fitrenizi vermeyi unutmayın. En kötü bu ramazan yapın. Bu da ramazan ayındaki iftar boyutundan sizlere tavsiyeler. Duanızı edin ve iftarınızı yapın. Allah Kabul Etsin (Amin) yaptığınız iftarlık yemekleriniz afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git