Asgari Ücret Ne Kadar 2017 (Temmuz Zammı)

Asgari Ücret Ne Kadar 2017 (Temmuz Zammı)
tarihinde eklendi, 337 kez okundu.

  Asgari Ücret Ne Kadar 2017 (Temmuz Zammı)

Asgari ücret bir işverenin çalıştırmış olduğu işçisine ödemekle mükellef olduğu en düşük ücrete denmektedir. Asgari ücretin belirlenmesi genellikle devlet tarafından yapılmaktadır. Bu tespit ise bir insanın asgari şartlar şeklinde yaşaması için gerekli olan şartların belirlenmesi şeklinde yapılmaktadır. Burada çoğu şey araştırılarak bir insanın bakmakla yükümlü olduğu insanlar ile birlikte rahat bir şekilde yaşayabilmesi için gerekli olan ücretin belirlenmesi şeklinde yapılmaktadır. Asgari ücret uygulaması ülkemizde 1951 yılında 1036 sayılı iş Kanunu hükmüyle kullanılmaya başlamıştır. Belirli dönemlerde yapılan zamlarla asgari ücret belirli bir artış göstermiştir. En son 2017 yılında yapılan asgari ücret zammı ile işçilere Müjde verilmiştir. Polis Maaşı Ne Kadar  

Asgari Ücret Ne Kadar 2017

2017 yılında yapılan asgari ücret artışı tek kademeli bir artış günde yapılmasına karar verilmiştir. Bundan dolayı ocak ayında yapılan asgari ücret artışı temmuz ayında gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu sene yapılan asgari ücret artışı 104 lira şeklinde olmuştur. 2017 de asgari ücret %8 oranında artmıştır. Brüt asgari ücret 1,777.50 TL şeklinde belirlenirken net asgari ücret ise 1404 TL şeklinde belirlenmiştir.

Yapılan 2017 asgari ücret artışına göre ücret tablosu ise şu şekilde belirlenmiştir.
Brüt asgari ücret 1777 lira, günlük brüt ücret 59.24 lira, aylık brüt ücret 1,777 lira, işçi SGK Payı 248,78 lira, işçi işsizlik sigortası 17,77 lira, gelir vergisi matrahı 1,510,45 lira, gelir vergisi tutarı 226,57 lira, damga vergisi 13,48 lira, işçi kesintiler toplamı 506,60 lira, net ele geçen ücret (bu ücrete AGİ hariç tutulmaktadır) 1,270,73 lira, AGİ ( bekar ve çocuğu olmayanlar için) 133,27 lira, Net ele geçen ( AGİ dahil) 1,404,00 lira şeklinde belirlenmiştir. AGİ evlilik ve çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. Bu belirlemeler SGK tarafından belirlenerek maaşta artış olmaktadır.

2017 yılında yapılan bu artış hem işçi sendikalarının hem de işçilerin büyük tepkisine neden olsa da işverenin bu durumdan memnuniyeti çok yüksek olmuştur. Özellikle temmuz ayında ikinci bir zam olmayacağı haberi iş vereni rahatlatmış olan, fakat işçi ve işçi sendikaları için kötü bir haberdir.  Ama bizim için bu gerçekten olumsuz bir şeydir. Zengin veya işveren daha çok kazanırken işçiler de o kazançtan en azından hak ettikleri kadar ücret almaları gerekir. Bunu da asgari ücreti artırarak yapılacaktır. Bence  verilmesi gereken ücretin bil hala az olduğunu düşünenlerdenim.

Asgari Ücret Ne Kadar 2017 (Temmuz Zammı) dahil olarak da bu maaşı belirleyen uzmanlar bu maaşın daha da artmasını da yapabilirler inşallah. Bu seviye gerçekten az bir seviyedir. Asgari Ücret işverenlerinde gölü alınarak artırılmalıdır. Az işçi çalıştıranların ise parası devlet tarafından karşılanmalıdır. Benim kişisel tahminim bu yöndedir. Çalışılan yerin ücretinin asgari olanının işveren geri kalan artışı da devlet yapmalıdır.  Bu yüzden de halk olarak Temmuz Zammı beklemek zorundayız. Bende asgari ücretin temmuz ayında artması yönünde bekleyenlerdenim inşallah da artar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git