Teravih Namazı Kaç Rekat ?

Teravih Namazı Kaç Rekat ?
tarihinde eklendi, 355 kez okundu.

Ramazan Bayramı, Kadir Gecesi ve Teravih Namazı Hakkında Detaylı bilgi

 Teravih Namazı Kaç Rekat?

Teravih Namazı Kaç Rekat diye öğrenmek isteyenler bu yazıma bakmayı unutmayın. Ramazan ayının en farklı ve güzel ibadetinden olan Teravih Namazı olduğunu hepimiz biliyoruz. Oruç tutmak ve teravih namazı kılmak bu ayın başlıca farklı ibadetidir. Bu ayda en farklı olan ibadet de teravih dir. Oruç tutmak da başka zamanlarda olmaktadır. Fakat Teravih Namazı ise başka zamanda olmamaktadır. Sadece ramazan ayına özel bir ibadettir. Bu yüzden bir çok kişi Teravih Namazı Kaç Rekat ? Kaç rekat teravih namazı kılınır gibi sorular soruluyor. Google trendlere baktığımda bu sorular bir hayli artmış durumda. Sizde Teravih Namazı kaç rekat kılınıyor diye merak ediyorsanız bu yazımı okuyun.

Teravih  Namazı Ne zaman kılınır?

Teravih namazı Ramazan ayında ilk sahuru tutacağımız geceden önceki akşam yani oruç tutmadan kılınan bir Ramazan azan ayına özel bir namazdır. Teravih namazı bu yönden başlangıç namazıdır. Ve ramazanın bitişinden son oruç tutulmadan önceki akşam kılınır ve biter. Yanı so iftarı yapınca Teravih Namazı kılınmamaktadır. Bunlar dini  bilgiler olarak diyanetin sayfasında da bulabilirsiniz. Teravih namazı saat olarak ise Yatsı Namazı ile Vitir Vacip Namazı arasında kılınır.

Teravih Namazı Farz mıdır ?

Teravih Namazı Farzmıdır ? Diye sorularda merak edilen sorulardandır. Teravih Namazı ramazan ayında kılınan ve şimdilik en farklı namaz olan bu namaz farz değildir. Yani Teravih Namazı Sünnet dir. Bu namazı Peygamber efendimiz de belirtmiştir. Bu namazın fSümnet olması kesin hükümle Peygamber Efendimiz (sav) tarafında söylenilmiştir. Yani Teravih Namazı Farz mıdır ? Sordudur. Yoksa Teravih Namazı Sünnet midir? Sorusunu cevaplamış olduk. Yani Teravih namazı sünnettir. Diyebiliriz.

Hoşgeldin Ramazan 11 Ayın Sultanı

Teravih Namazı Kaç Rekat ?

Teravih Namazı Kaç Rekat sorularına gelmiş oluyoruz. Her Ramazan ayında bu sorular Google da yazılıyor fakat her seferinde yeniden unutuluyor. Bunun için sizlere diyanetten paylaşılmış bilgileri vereceğim.  Teravih namazı kaç rekattır sorusuna cevabım 20 rekattır. Teravih namazı 20 rekat olarak kılınır. Yani Yatsı namazının Son sünnetinden sonra ve Vitr vacip namazı arasında kılınan bir namazdır.  Yani bir nevi teravih namazı kılacaksanız Yatsı Namazı ile birlikte 30 ve vacip namazıyla birlikte de 33 rekat kılınmaktadır. Yani tekrar Trevih namazına dönersek Teravih 20 Rekat  kılınır. Namazı 4 er rekat şeklinde veya 2 şer rekat şeklinde de kılabilirsiniz. Bu size kalmış bir durumdur.

Teravih Namazı Evde Kılınabilir mi ?

Teravih namazı evde kılınabilir mi diye merak edilen sorulardan birisi de budur. Evet teravih evde kılınabilir. Fakat demek istiyorum yanlız ve tak başına kılınamaz en az cenaat olmak kaydıyla kılınabilir. Yani bir kaç kişi olmanız gerekmektedir. Teravih namazı yanlızca camii de kılınmamaktadır. Tabiki camii de kılınan namaz da duruma göre daha faziletlidir. Fakat Evde De Teravih Namazı Kılınabilir.  Bu da bu souya cevaben yazdığım bir yazıdır. Unutmayalım ki dinen araştırmak da bir kaç yerden teyit etmek de daha güvenli olacaktır. Bende araştırma yaparken teravih namazının 4 erli kılmak caiz değildir denildi. Fakat araştırdım böyle birşeyin olmadığını öğrendim. Yani sizde araştırarak daha net bilgileri bulabilirsiniz.
Selam Vermeden Geçmek

2017 ilk ve Son Teravih Ne Zaman ?

2017 yılının ilk Teravih Namazı 26 Öayıs Cuma günü kılmaya başlayacağız. Yani Ramazan orucunun birinci günü olan 26 Mayıs Günü ikinci Teravih Namazını kılacağız. Yani Oruç tutmaya başlamadan önceki gün Teravihe başlamış olmamız gerekiyor. 2017 yılının son teravih Namazı ise 23 Haziran Son Trevaihi kılacağız ve Teravih bitecek. Ama son oruç için o gece sahıra kalacağız bis sonraki gün yani 24 Haziran 2017 akşamı son iftar yapmış olacağız. 2017 yılının ramazan ayını sonlandıracağız. Bir sonraki gün ise Ramazan Bayramı olacaktır.

2017 Ramazan Bayramı Hangi Gün?

Ramazan ayının en güzel günlerinden birisi olan Ramazan Bayramı hangi gün hangi tarih diye merak edenler var yazımda bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. 2017 yılının Son orucu 24 Haziran olacak ve Ramazan Bayramı ise 25 Haziran 2017 günü olacaktır. Yani Ramazan Bayramı ayın kaçında yada 2017 ramazan bayramı hangi gün diye merak edenler 25 Haziran 2017yılında olacak. 26 Haziran 2. Gün ve 27 Haziran ise 3. Gün olacaktır. Yani 28 Haziran ise iş başı olacaktır. Bu günü unutmayalım.

2017 Kadir Gecesi Ne Zaman ?

2017 Ramazan Ayının en güzel gecelerinden birisi olan Kadir Gecesi bu yıl hangi tarihte olacak sizlerle paylaşmak istedim. 2017 yılında Ramazan Ayında Olan Kadir Gecesi bu yıl 21 Haziran 2017 günüdür. Bu gecede ibadetlerinizi yapmayı dualarımızı etmeyi unutmayalım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git