Alexa Sıralaması Nedir ?

Alexa Sıralaması Nedir ?
tarihinde eklendi, 394 kez okundu.

 Alexa Sıralaması nedir ?

Alexa sıralaması Nedir ? sitenizin veya blogunuzun organik veya yapay ziyaretçilerleryle oluşan gelen kişi ve trafiklerle, birde bunu yanında da özgün ve her hafta yazarak Google ile arayı tutarak elde ettiğimiz sıralamadır. Alexa Türkiye sıralaması ve Alexa Dünya sıralaması adında iki değer vardır. Yani Alexa sıralaması dediğimiz olay sitenin değeridir. Sitenin değeri ise bu sıralamanın iyi olması yani yüksek olmasıyla alakalıdır. Site kalitesi şimdilik bu değerle ölçülüyor. Site satarken veya site alırken önemli kriter ise Alexa sıralaması kaç binde lafı meşhurdur.

Site alım satımında bile bunun konuşulması bu değerin ne kadar iyi öneme sahip olduğunun göstergesidir. Yani Alexa Sıralaması bir sitenin kazancıdır. Yani kütüğüdür kimliğidir. Alexa sıralaması iyi olan bir site daima değerlidir. Sıralama yükaeldikçe değerde yükzelir. Alexa Sıralaması yükselmesi de ne demektir? Alexa sıralaması yükselmesi verilen sıranın sayısının azalması ama değerin ise yükselmesi demektir. Yani bir A sitesi Alexa 3.000 ise diğer B sitesi de alexa 9.000 ise sayı değeri düşük olan yani 3.000 olan site yüksek değere sahiptir. Yani site sıralaması yüksekte olan site 3.000 değere sahip olan A sitesidir. Alexa Sıralaması değeri bu şekilde ölçülmektedir.

Alexa Sıralaması ölçme nasıl olur?

Alexa sıralaması ölçme nasıl olur diye sorular gelmektedir. Bende bu sorulara  forumlarda da çok rastladığım için söyleme gereği duydum. Alexa sıralması ölçme işlemi çok basittir. Eğer Google üzerinde siteniz yer alıyorsa bu site Alexa sistemine artık otomatik kayıt olmuştur. Size sadece bu değeri ölçmek kalmaktadır.  Bun da size vereceğim yöntem ile kolayca yapabilirsiniz. Arkadaşlar buradaki vereceğim adresi kopyalayıp siz kendi siteniz üzerinden denerseniz alexa sıralamanızı ölçmüş olursunuz.

https://www.alexa.com/siteinfo/nuriozzkan.com

Şeklinde yazın sitenizi. Benim paylaştığım bu linkin sonundaki nuriozzkan.com olan yerine siz kendi sitenizi ekleyip arama yerinde enterleyin. Sonra çıkacak ekranda sizin Alexa Dünya Sıralamanız ve Alexa Türkiye sıralamanız yer alacaktır.  Bu yöntem ile kolayca sitenizin Alexa değerini öğrenmiş olursunuz. Bu arada benim sitemin de değerine bakmak için linkten gidebilirsiniz. Bu verdiğim yöntemde ise sitenizi kayıt da edebilir. Oradan Alexa paketlerine de abone olabilirsiniz. Alexa Ücretli  mi ? Adlı yazımı da ziyaret edebilirsiniz.

Alexa Sıralaması Neden Önemli ?

Alexa Sıralaması neden önemli bu konuyıda sizlere anlatacağım. Biraz önce de değindim. Alexa sıralaması bir sitenin veya blogun değeridir. Yani Alexa Sıralaması ile site ya vardır ya da yoktur. Demek ki site sıralaması ise alexa değeriyle alakalıdır. Alexa sıralaması örneğin 100.000 üzerinde ise o siteye siz iyi diyemezsiniz. Ki Alexa sıralaması herşeyi ortaya koyacaktır. Site alım satımında bu sıralama fiyata kadar etkileyecektir. Alexa sıralaması neden önemli denilirse sitenin kütüğü demiştik hemde sitenin de devri ona ait diyoruz. Yani noter onayı gibi düşünün alexa siteyi tastiklemezse o siteyi almayın derim. Yada dedği kadar değildir site. Ama mesela 10.000 değerinde hatta 30.000 değere kadar olan siteler daima iş görebilen sitelerdir. Yani bir nebze Alexa Sıralaması dolaylı olarak  sitenize fiyat dahi biçen bir sistemdir diyebiliriz. Yani sitenin veya blogun ederini Alexa Sıralaması ortaya koyacaktır.  Bu arada  diğer yazıma bakın Alexa Sıralamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Alexa Değeri Nedir ?

Alexa değeri nedir ? Diye forumlara baktığımda görüyorum. Alexa değeri de sitenin almış olduğu sıralamadır. Yani alexa değeri iyi veya kötüdür demektir aslında. Yani alexa değeri iyi denilmesi için en az bi 50 bin altında olması gerekir. Fakat bunu üzerinde olan site Sıralamasına biz iyi diyemeyiz. 100 bine kadar olan kısım normal değerdedir. Fakat 100.000 üzerinde olan blofçg veya site de kötü değere sahiptir. Gelelim en iyi değere sahip siteler kısmına o kısımda 10.000 içerisinde olan kısımdır. Bu kısıma da çok iyi diyebiliriz. Bu blogların bile dünya sıralması çok çok iyi denecek yerlerde olmaktadır. Alexa değeri de bir nevi sayısal değerin iyi yada kötü değerde söylenmesidir. Yani değer de bir nebze biraz önce belirttiğim kısımda olan para dğerine de katkı sağlamaktadır. Yani iyi Alexa sıralamasına sahip olan site ve blog iyi bir fiyat edecektir. Bu daAleca değerinin yüksek olduğu anlamına gelmektedir.

Alexa Sıralaması Hakkında Son Sözlerim

Alexa Sıralaması veya Alexa Değeri hakkında son sözlerim şunlardır. Alexa daima doğru sonucu gösterir. Doğru derken anlık olarak değil fakat sizi yanıltmayacak derecede bilgileri verir. Bir site zarar gördü ise Alexa Sıralamasına yansır. Onu da siz görmüş olursunuz Alexa Sıralaması benim için gayet önemlidir. Sizin için de önemli olsun. Site veya Blog alırken buna bakın alın. İsim güzeldir ama Alexa da sıralaması yoktur bu siteyi tercih etmeyin ama Sıralaması iyi olan bir siteyi tercih edin. Site alırken buna dikkat ederseniz yanılmazsınız. Ama ben alırım siteyi yönetir Alexa Sıralamasını yükseltirim iyi bir değere kavuştururum derseniz bilemem. O da size kalmış bir şey. Alexa sıralaması hakkında anlatacaklarım bu kadar bir diğer yazımda görüşmek dileğiyle..

Alexa Sıralaması Nedir ? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. canlı dedi ki:

  Selamlar alexa hakkında verdiğiniz bilgilere kısmen katılıyorum ama bazı konularda bunun bir çok tekniği var tabi ki legal yollar ile ama malesef Türkiyemizdeki bazı genç arkadaşlar bunda hileye baş vurarak internet sitelerini öldürme yolunda hızla ilerliyorlar ve 1 site ile yükseldiklerinde gözlerine adeta hırs bürümekte ve daha fazlasını isteyerek ellerindekinden de olmaktalar..

  Örneğin sizlere küçük bir örnek vermek istiyorum tasarım olarak sıfırdan kodlama ile yapıldı http://mobiltvizle.net herkesin belkide güzel ve sorunsuz yayın keyfini yaşayabileceği bir sayfa olabilir sizlerinde bu konuda yorumlarını almak isterim.

  1. admin dedi ki:

   Hocam sitenize baktım çok beğendim stabil ve sadee bir kodlama ile akıcı canlı yayını güzel bir akış olmuş emeğinize sağlık. Dğerli yorumunuz için de sağolun

 2. iyifilmizle dedi ki:

  rica ederim emek veren kazanır bende bu konuda sana destek olmak istedim birbirimize yardımcı olursa Türkiyemiz daha çok duyulur ve duyuldukçada büyüyecektir.

  Herkes kazansın ama emek verenler hiletçye başvurmayanlar en iyisini haketmeli iyi günler iyi çalışmalar dilerim eğer sitenizin tanıtılmasını istiyorsanız http://www.ucretsiztanitimyazisi.com adresine ekleyin onay veriyim kardeşim ok.

  1. admin dedi ki:

   Hocam yazımı yazdım tanıtım yazısı sitenze göndedim. Bu arada bu şekilde bir sistemi kurduğunuz için tebrik ederim. Akılcı ve güzel bir düşünce başarılarınızın devamını dilerim.

Sayfa başına git