En Güncel WordPress Robots.txt Kodu

En Güncel WordPress Robots.txt Kodu Bu gün sizlere wordpress için en güncel robots.txt kodunu paylaşacağım. Umarım sizlere faydası olur. Bunu araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda yaptığım güncel kod da diyebiliriz. Barındırıcı olarak WordPress kullananlar için 2018 wordpress robots.txt kodu aşağıda yazdığım gibidir.

Gelelim robots.txt ne işe yarar?

Bu dosya arkadaşlar sitenize gelen arama motorlarına ait olan botlar yani örümcekler tarama yaparken neye nasıl bakacaklarının komut dosyasıdır. Yani arşivi tara diyerek arşivi taratıyoruz. Yani 2015 yılında yazılarımız var ama onları taramasını istemiyoruz. Dolayısıyla dizine eklenmemesi için disallow /2015/ diye dosyamıza eklersek eğer linklerimizden www.nuriozzkan.com/2015 ile başlayan tüm linkleri okumayacak ve dolayısıyla Google ve diğer arma motorlarında bu yazılarımız görünmeyecek hatta varsa yazılarımızın görünümden kaldırılacaktır.  Yani robots.txt dosyası komut verme dosyalarıdır. Bunu siz kategoriler için olsun etiketler için olsun hepsine yapabilirsiniz. Bu arada Blogger robots.txt dosyasını merak edenler de varsa yazımızdan baksınlar.

Bu arada belitmek istediğim bir konu da var. Bu dosya sizin için hayati öneme sahip dosyadır. Bu yüzden de robots.txt dosyanızın güncel olmasına dikkat ediniz. Bu yüzden de bu gün en güncel wordpress robots.txt dosyasını sizlerle paylaştım. Bu konu seo açısından da hayati öneme sahiptir. Buradan hareketle de size en fazla fayda sağlayacak olan dosyayı yüklemeniz de fayda olacaktır. Aşağıda yazan kısmı ise Eğer Yoast SEO kullanıyorsanız da sizlere nasıl ekleyeceğinizi de göstereyim.

Wp Paneline girin

SEO Yazan Kısmı açın en altta solda

Açılan sayfada Araçlar kısmına giriniz.

Daha sonra dosya düzenleyicisi kısmına giriniz,

açılan sayfada robots.txt düzenleme yerine yazıp kaydediniz.

O kısımda hemde .htaccess dosyasını da güncelleyebilirsiniz.

 

Güncel WordPress robots.txt dosyası: 

User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /tag/
Disallow: /page/
Disallow: /author
Disallow: /wp-*
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Sitemap: http://www.nuriozzkan.com/sitemap.xml

 

Yukarıda sizler için dosyayı güncelledim. Sadece en baştaki satırda benim site adım yazıyor. Sizler onu düzenleyerek kendi sitenizin adresin yazarak sitenize ekleyin. Daha sonra sizler için en güncek kod

3 comments

  • Verdiğiniz kodlardaki disallow: /*?* bu komut tüm sitelerdeki robots.txt’ye eklenmelidir. Çok faydasını gördüm. Yazı için teşekkürler, 2018 için güncel.

  • Ali

    Gayet faydalı ve yararlı bir konu, wordpress kullanıcılarının çok işine yarayacaktır. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir