Galatasaray mı Fenerbahçe mi?

Galatasaray mı Fenerbahçe mi

Bu günlerde tüm spor yorumlarında bu konuşuluyor. Aslında bu başlığı atınca herkes İşte Galatasaray kazanır veya Fenerbahçe kazanır diye düşündü. Ve yazıma geldi. Arkadaşlar aslında bu gün farklı bir kısmı sizlere ele alacağım. Evet Galatasaray mı kazanacak yoksa Fenerbahçe mi? Derbi heyecanını kim kazanacak kim kaybedecek mesele o değil ama yine de cevabını vereyim. İnşallah iyi oynayan kazanır.

Bu gün vurgulamak istediğim asıl mesele şudur. Bir hafta önceden hatta 10 gün önceden konuşulmaya başlıyor. Galatasaray-Fenerbahçe derbisini kim kazanır? Kim kaybeder ? Bunlar tam 10 gün önceden yorumlanıyor. Spor ve futbol severler bilinçaltı olarak önceden hazırlanıyor. Aslında spor programlarının lütfen holiganizim yapmayın demesine bakmayın. Bu programlar sizlerin beynine önceden işliyor. Bir de bunu sizlere hazırlayaraktan sizin içinizdeki karşı takıma olan nefretinizi çoğaltıyor. Bu programlar zihinleri fanatizme ayarlıyor. Burada da kavga gürültü ve sataşmaları tetikleyen bir bilinçaltı oluşuyor.

Aslında bu programlar size şunu yapmayın bunu yapmayın derken aslında yapmanız gerekeni değilde yapmamanız gerekeni aklınıza koyduğu için siz olası sinir anında yapmamanız gerekeni yapıyorsunuz. Farz ediyorum takımınız gol yedi. Ama sizin zorunuza gitmemesi lazım ken siz iyice sinirlenip sevinen bir insana daha da nefretle bakar olursunuz. Hatta size örnek vereyim. İki arkadaş maça gittiniz. Stada bile değil. İzlemeye gittiniz. Kahvede arkadaşınızla maç izliyorsunuz. Siz Galatasaraylısınız o Fenerbahçeli başta güzel başlayan maça artık kin ve nefret girecektir.

Yanında gelen arkadaşın Fenerbahçe gol attıkça sevinecektir. Ve o sevindikçe sana batacaktır. En sonunda dayanamayıp kavga edeceksiniz. Neden mi hep bu bilinçaltı meselesi. Bence futbolda bu holiganizmin sebebi futbol programlarıdır. Şu mu kazanır bu mu kazanır. Hangisi yakın galibiyete. Bu mu yener şu mu işte tüm olay burada. Senin düşüncene ben uymayacağım. Benim düşünceme sen uymayacaksın. Ve birde bu futbol programlarındaki edilen tartışmalar aslında bizi iyice diğer takım taraftarlarına nefret aşılıyor. Yani bilmem ne programındaki kavga ettiler. Bakıyorsun o şu takımlı diğeri bu takımlı. Sebep kim yener? Kavgası. İşte bu ekranda olursa çocuklarımız bunları görürse bizde bunlara şahit olursak maça taraflı gidiyoruz. Kavga sizce de kaçınılmaz değil mi? Yada holiganizm.

Yorumu sizlere bırakıyorum.. Derbiyi Galatasaray mı kazanacak Fenerbahçe mi?
Tavsiye yazım; Yeni polis kıyafeti 2018

5 Yorum

Spam Protection by WP-SpamFree Plugin

昵称
 1. Nuri ÖZKAN

  Teşekkürler hocam iyi bloglamalar

 2. Uğur YESİRLİLİ

  Ne demek istediğinizi anlıyorum. Bende takibe aldım bloğunuzu.

 3. Nuri ÖZKAN

  Bu arada bloğunuza baktım. İzledim sizde izlerseniz sevinirim. En altta izle butonu yardımıyla takip ederseniz sevinirim

 4. Nuri ÖZKAN

  Evet tabiki de bazı seçkin programları kastediyorum. Birde şu var zaten direkt izleyip kavga ediyoruz demiyorum. Misaleen dedim. Ama bakın sinir etmesine rağmen birşey yapmıyorsunuz. Benim dediğimde sinir etme meselesi işte herkes sizin gibi dirayetli değil işte. Mesele sinir etmek o oluyorsa işte benim demeye çalıştığım şey tamda bu

 5. Uğur YESİRLİLİ

  Düşünceniz her spor programı için geçerli değil diye düşünüyorum. Sonuç olarak aklımız ve fikrimiz var, iyiyi ve kötüyü biliyoruz. Birçok kez arkadaşlarımla maç seyrettim yani derbi seyrettim. Maçı izlemeden önce de hep spor programı seyrederim hatta maçtan günler önceki programları da seyrederim. Hiçbir zaman arkadaşımla kavga etmedim. Şakasına beni sinir etmeye çalışmasına rağmen hem de. Görüşünüze bazı programlar için katılabilirim ama dediğim gibi holiganlık kişilik meselesidir.
  http://ugurunhazinesi.blogspot.com.tr/?m=0