İşsizlik maaşı nedir?

İşsizlik maaşı nedir?

İşsizlik Maaşı Nedir? Kimler alabilirler? İşsizlik maaşı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir bunları yazacağım.İşsizlik sigortası, bir iş yerinde çalışan çalışanın sağlık, işe yeterlilik ve çalışma arzusu bulunması durumuna rağmen kendi arzusu ve hatası dışında işini kaybettiği takdirde meydana gelen gelir kayıplarının bir kısmını da karşılayabilmesi amacı ile işini kaybetmiş çalışanlara verilen ödenek olmaktadır. İşsizlik sigortası devlet tarafından zorunlu kılınır. Peki ya herkes İşsizlik sigortasından yararlanabilir mi? İşsizlik sigortası kimleri kapsamaktadır?

İşsizlik maaşı prosedürü?

İşsizlik sigortasından 5010 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortasında bulunan kanunun 4. maddenin birinci fıkrasının a bendi ile ikinci fıkra kapsamı dahilinde olan hizmet akdi esaslı olarak çalışan sigortalılar,

4587 sayılı kanun aksine göre kısmi süreli de olarak iş sözleşmesi dahilinde çalışanlardan 5510 sayılı kanunun 52. maddesi dahilinde arzuya bağlı sigortalı olanlardan işsizlik sigortası prim ödemesi yapmak isteyenler,

506 sayılı Sosyal Sigortalar kanununda bulunan madde açıklaması yapılan sigortalar,

5510 sayılı kanunun ek 6. maddesinde bulunan 10 günden az bir sürede çalışmış olan sanatçılar ve de toplu taşıma araçlarında çalışmakta olanlardan işsizlik sigortası primi ödemesi yapmak isteyenler,
Türkiye’de çalışma vizesi bulunan ve ülkemizde çalışmakta olan yabancı işçiler İşsizlik sigortasından yararlanabilirler.

5510 sayılı kanunun 4. Birinci fıkrasının b bendinde yer alan kendi adına ve bağımsız olarak çalışma yapanlar, aynı fıkra de bulunan Recep bendinde yer alan devlet memurları, 657 sayılı devlet memurları kanunu, 3269 sayılı uzman erbaş kanunu, 926 sayılı Türk silahları Kuvvetleri personel kanunu, 2802 sayılı hakimler ve savcılar kanunu, 3466 sayılı uzman jandarma kanunu, 2547 sayılı Yüksek öğretim kanunu, 2914 sayılı yüksek öğretim personel kanunu ve 657 sayılı devlet memurları kanununa göre geçici personel durumunuzda çalışan kişiler İşsizlik sigortasından yararlanamazlar.
İşsizlik ödeneği alabilecek olan çalışanlar prim ödeme sürelerine göre bir ödeme alacaklardır. En az 180 en fazla 300 gün işsizlik ödeneği alabilirler. İlginizi çekebilir: Asgari Ücret Ne Kadar  İşsizlik ödeneği aldıkları süre boyunca genel sağlık sigortası primleri de sosyal güvenlik kurumuna ödenecektir.

Bunların dışında ödenek alan işsizlere mesleki danışmanlık, meslek edinme ve yetiştirme eğitimleri verilirken yeni bir iş bulunması içinde yardımda bulunulacaktır. Maaşlar hakkında merak ettiğiniz herşey Bu Sayfadadır. Bakabilirsiniz.

One comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir