PR Kampanyası Nedir ? Katkıları nelerdir ?

PR Kampanyası Nedir ? Katkıları nelerdir ?

    Yazımıza ilk olarak herkesin farklı şekillerde yorumladığı PR ‘nin ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Çünkü Public Relationsun tam bir açıklaması yoktur. Public Relations ( PR) Türkçe çevirisine baktığımızda aslında “Halkla İlişkiler” anlamına gelen bir kavramdır. Halkla ilişkiler genel olarak şirketin yapmış olduğu çalışmaları arttırmak, şirket kariyerini koruma altına almak, şirket çalışmalarını desteklemek, çalışanların ve müşterilerin düşünce ve davranış biçimlerini olumlu yönde etkileyebilmek amaçlarını taşımaktadır.
 Genel olarak halkla ilişkiler müşteri ilişkileri ileilgilenen bölüm olarak algılansa da bir şirket içindeki fonksiyonları bu
düşünceden daha kapsamlıdır. Şöyle ki halkla ilişkiler müşteri ve çalışanların düşünce, görüş ve davranışlarını çeşitli yöntemlerle ve çalışmalarla etkileyerek kurum kimliği üzerine olumlu bir düşünce boyutu yaratan ve bu olumlu kimliği algılamaya sahip çıkan bir ilişkiler silsilesi olarak tanımlanabilmektedir.
Halkla ilişkilerin bir şirket için en büyük önemi belirli bir konu hakkında halkı inandırma, ikna etme ve komu oyunu etkilemektir. Peki Halkla ilişkilerin bir şirket için katkıları ve faydaları nedir? Serbest piyasa ekonomisinde şirketler sürekli birbirleri ile yarış içindedir. İşte bu rekabetin ortadan kalkarak rakiplerinden daha üstün olduğunu göstermek, stratejik danışmanlık yapmak tabi ki Halkla İlişkilerin en büyük görevi ve faydasıdır. Çünkü Halkla İlişkiler bir şirketin en büyük sorunlarından olan bir ürünü nasıl daha fazla satarım?, şirket bünyesinde var olan ve halka bunu indirgemeye çalışan marka ve kaliteyi nasıl oluştururum?
Sorularının cevabını veren birimdir. Halkla İlişkilerin en büyük amaçlarından ve faydalarından bazıları şunlardır: Üretilen ve satılan ürünler için tüketici bilinci ortaya koymak, Bu üretilen ürünlere yatırım yapacak olan şirketlerde farkında lık yaratmak, Özellikle üretilen ve piyasaya sürülecek olan malın marka bilinirliğini arttırma ve bunun ile ilgili reklamlar yaratma, Piyasaya sürülen markayı büyütmek, Marka hakkında halkı ve yatırımcıları bilgilendirmek… bende reklam yapmaktayım. isteyenlere reklam verebilir, tanıtım yapabilirim. teklif ve iletişim için İletişim  veya  Reklam sayfama bakabilirsiniz.
Halkla İlişkiler birimi üretilen ürünün hangi hedef kitlesine ulaşabileceğini tespit ederek bunun için çalışmalar yaparak ürünün daha çok tanınıp daha çok tüketilmesini sağlar. Halkla ilişkiler birimi hedef kitleyi belirledikten sonra reklam içeriklerini bu kitleye göre belirler ve sürekli yukarı doğru bir ivme kazanan satış geliri elde eder.  PR Kampanyası Nedir ? Katkıları nelerdir ? Bunun hakkında sizlere umarım fayda sağladık.  Bende Halkla ilişkiler adına PR adına sizlere yazdığım Kriz Yönetimi Nedir ? adlı yazımda değindim. Birde PR adına sizlere İmaj yönetimi nedir ? Neden önemlidir diye yazdım. Yazılarımıza bakabilirsiniz.  PR Kampanyası Nedir ? Katkıları nelerdir

5 Yorum

Spam Protection by WP-SpamFree Plugin

昵称
  1. Pingback: BÜT nedir?  - Nuri ÖZKAN

  2. Pingback: Nokia 8 Fiyatı - Nuri ÖZKAN

  3. Pingback: BİM Apple kulaklık ve USB kablosu Satışa Sundu - Nuri ÖZKAN

  4. Pingback: Hitabetin Konuşmaya Katkısı Nedir? - Nuri ÖZKAN

  5. Pingback: iPhone 8 Ön Siparişte | My CMS