Alexa Sıralamasını Etkileyen Faktörler

Alexa Sıralamasını Etkileyen Faktörler

Alexa sıralmasını etkileyen faktörleri sizlere bu yazımda yazacağım. Alexa bildiğiniz gibi sitenin sosyal ve doğal yollarla birde reklam yoluyla ziyaretçi sayılarından ve doğal gelen ziyaretçilerin ortalaması ile verilen Ülke ve Dünya sıralmasının bulunduğu sitedir. Bu aralarda Alexa Kapandı mı? Diye sorular var ve Alexa ücretli mi ? diye sorular var. Bende bu soruları sizlere yazılarımda cevapladım. Şimdi de bana sorulan sorular ğzerine Alexa Sılamasını etkileyen faktörler neler onu anlatacağım. Ve Alexa sıralaması iyi olduğu halde bazı sitelerin ziyaretçi sayıları gayet düşük oluyor.
Bana gelen mesajla üzerine ben bu konuyu da ele alacağım. Bende biraz bu olaydan çektim diyebilirim. Ziyaretçi sayım az iken Alexa sıralamam gayet iyidi. Hatta 50.000 lerde filan sıralamam vardı. Fakat ziyaretçi sayım gayet azdı. Bunu sebebini araştırdım. Alexa sıralamasının iyi fakat ziyaretçi neden az sebebini buldum. Arkadaşlar Alexa sıralamasının gelen her türlü ziyaretçiyi tekil çoğul farketmeden siteyi sıralamaya tabii tuttuğunu öğrendim. Yani Alexa sıralmasını etkileyen faktörleri herşey etkilemektedir.

Alexa sıralamasını etkileyen faktörler;

 • Google dan gelen trafik
 • Özgün ve kaliteli yazılar ( en önemlisi budur) bunu yaparsanız zaten fiğerleri yavaş yavaş gelecektir.
 • Facebook ve Twitter gibi sosyal platfaormlardan gelen trafik
 • Google plus ve Google ile alakalı sosyal platformlardan gelen trafik
 • Başka sitelerden gelen link tıklaması
 • Reklam ve adwords ten gelen organik olmayan hit
 • Organik arama ile Google üzerinden gelen hit
 • Yandex ten gelen hit
 • Bing Yahoo gibi arama motorlarından gelen siyaretçiler
 • Sitenizden dışarıya giden linklerde de botlar sizi görüp ona göre ziyaretçi vermektedir
 • Tarayan botlar da alexa sıralamasını etkilemektedir.
 • Uygulamalardan gelen trafik (mesela haberler.com sitesinin extra bir uygulaması da var oradan da veri ve ziyaretçi alındığı için bu da Alexa sıralamasını etkileyen faktörler arasında
Alexa Sıralamasını etkileyen Faktörleri anlattık. Bu yukardıakileri etkili ve iyi bir şekilde gerçekleştirebilen ve devamlılığını sağlayan site veya blog yöneticileri Daima Alexa Sıralaması iyi olacak ve iyi kalmaya da devam edecektir. İyi bir SEO yönetimi ve SEO kampanyası da sizi gerçekten bunları sağlayarak Alexa Sıralamasını yükseltecektir. Bu da benim alexa sıralamam hakkında yazdığım yazıdır bakmayı unutmayın. Alexa Sıralamam Yükseliyor!  Bu yazıma bakabilirsiniz ve kendi alexa sıralamanızı da oradaki linkten hesaplayabilirsiniz. Sizler Alexa Sıralamasını Etkileyen Faktörleri yazdım. Şimdi de gelen soruları cevaplayacağım.

Alexa Sırlamam iyi fakat neden ziyaretçim az ?

 

Alexa sırlamam gayet iyi fakat ziyaretçim çok sebebi nedir diye merak ediyorum diye aldığım mesajlardan bu yazıma eklemek istedim. Şimdi yukarıdaki faktörlere baktığımız zaman Akexa Sıralamasının ziyaretçiyi değil de ziyaretçinin alexa sıralamasını etkilediğini gördük. Yani gelen soraulara bakarak bunları soran arkadaşlarıma bu yazıyı yazdım. Bur yazıda Alexa Sıralamasını Etkileyen Faktörlere baktıklarınızda siz bu faktörleri iyi tuttuğunuz zaman zaten ziyaretçiniz artmış oluyor demektir.
Ya da yavaş yavaş ziyaretçi sayılarınız artacak demektir. Ziyaretçi sayılarını arttırmanın yolu buradaki yazdığım maddelere dikkat ederek onları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.  Gelen sorulara cevabımı tekrar veriyorum. Alexa sıralaması ziyaretçiyi değil gelen her türlü ziyaretçi Alexa Sıralamasını etkilemektedir. Bu arada Alexa için bir hayli yazı yazdım Alexa ile ilgili yazılarıma buradan bakabilirsiniz.

3 comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir