5G Teknolojisi Geliyor!

5G Teknolojisi Geliyor!

Arkadaşlar 5G teknolojisi yavaş yavaş geliyor. Nedir bu 5G ne işe yarar diye sorular duyar gibiyim. 5G ne özellikler getirecek? Diye çeşitli sorular geliyor kulağıma. Bir inceleme yazısı yazacağım. 5G nedir? 5G ne işe yarar? 5G ile neler hayatımıza girecek. Bunlar hakkında sizlere bildiklerimiz ve aldığım duyumları anlatacağım.
5G yeni düzen ve yeni sistemin mobile desteğinin adıdır arkadaşlar. 5G teknolojisi ile gelecek olan yenilikler şu şekilde:
 • Daha hızlı internet ve hız deneyimi
 • Aramada ve konuşmadan daha net sesin gelmesi ve ortamdan çok sese odaklanma. (yani parazitlenme sıfır)
 • Yepyeni bir altyapı Gerekiyor. 4.5G den bir tık ötede bir durum.
 • Görüntülü arama 3 boyutlu olabilir.
 • 5G ile Daha canlı ve anında görüntülü yayın veya görüşme
 • İndirme hızı saniyeler içerisinde Maximum düzeyde hız ve upload seçeneği (yani sizde veri yüklerken, veri indirdiğiniz hızda yükleme yapacaksınız.
 • 5G Daha hızlı şebeke kombinasyonu alışverişi
 • Telefonlarda ise veri kullanımı Maximum düzeyde olur. İnternet daha da ucuzlayabilir.
 • 5G ile Sınırsız internet dahi gelebilir. Kota aşımı olabilir fakat sınırsız internet gelebilir
 • 5G ile belki baz istasyonları yerine direkt uydu bağlantısı olabilir. (bu şahsi fikrim)
 • 5G ile ev internet çağı kapanabilir. Mesela mobile kullanımı daha da yaygın hale gelirse neden olmasın?

 5G Teknolojisi Geliyor

5G ile yukarıdaki özelliklerin bir çoğu gelecek özellikler. Fakat benim tahmin ettiklerim var onların bazıları uç düzeyde tahminler ama umarım yanılmam ve gelir. 5G ile hayatımıza neler girecek? Diyenlere baştan aşağı mobil konjoktür değişebilir. Yukarıda verdiğim özelliklerinde %80 i gelecek düzeyde tahminler. Şimdiden 5G teknolojisini beklemekteyiz. Zaten operatörler de alt yapı çalışmalarına geçtiğimiz yıldan başladılar. Yani 2018 e bizler 5G teknolojisini hazır kullanıma şeklinde girebiliriz. Bunun için farklı operatörler farklı arayış ve çalışma faaliyetlerini sürdürüyor.
5G artı özellikle de 4.5G ile aşırı bir değişiklik olmadığından dolayı biraz daha merak edilmeyecektir. Fakat bunları operatörler güzel tanıtım ve özendireme projeleri ile sevdirebilirler. İş operatör sahiplerine devlere kalıyor. 5G teknolojisi bu firmaların büyük yatırım veya tanıtımı ile olacaktır. Turkcell Vodafone  ve Türk Telekom İnşallah ülkemizde bu teknolojik gelişmelerin uzağında kalmadan erkenden takip etmeyi gelişmelere ayak uyduracağını ümit ediyorum. İnşallah 5G teknolojisi ülkemize hayırlı olur en kısa sürede gelir inşallah.
 Not Yorum yazmayı unutmayalım bizler sizlerin yorumları ve ilgisi işe yazmaya zevkle devam ediyoruz.

2 thoughts on “5G Teknolojisi Geliyor!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Protection by WP-SpamFree Plugin